neděle 5. ledna 2014

{Style Cookbook radí} jak na předsevzetí


Začátkem roku si mnoho z nás dává různá předsevzetí, bilancujeme nad tím, co se nám loni povedlo a co ne, čeho litujeme a co chceme ve svém životě zlepšit. Píšeme si seznamy předsevzetí a pojďme si všichni sáhnout do svědomí a zavzpomínat na ta loňská - dosáhli jste, čeho jste chtěli nebo jste si za měsíc již na svá novoroční předsevzetí ani nevzpomněli? Častým předsevzetím bývá plán zhubnout či přestat kouřit, to jsou věci, které chceme přestat dělat. Nebo naopak si za předsevzetí dáváme činnosti, které mají nový zvyk vytvořit, jako třeba budu chodit běhat, začnu cvičit a jíst zdravě, budu se více usmívat.

Já vám dnes dám pár rad, jak svých předsevzetí a vytyčeních cílů dosáhnout.

 1. Zvolte si datum kdy začnete 
U novoročního předsevzetí se jaksi předpokládá, že ho začnete dodržovat od 1.1., ale klidně si zvolte jakékoliv jiné datum a to si někam viditelně zapište. V mém případě to musí být vždy pondělí nebo 1. den nového měsíce. Neumím prostě začít hubnout ve středu.

 2. Zapište si svá předsevzetí 
Vypište si, čeho chcete letos dosáhnout a ke každému připište i důvod - to je velice důležitá maličkost, která vám pomůže, když budete mít slabou chvilku. Pak se stačí jen podívat, z jakého důvodu jste vlastně začali. Já osobně si kromě seznamu vytyčených cílů vytvářím i inspirativní nástěnku na Pinterestu, do které mám přístup jen já a kde mám uložené obrázky a citáty, které mě inspirují a které mi pomáhají ve dnech, kdy ztrácím motivaci.

 3. Udělejte z toho zvyk 
Opakování je matka moudrosti, to všichni známe a udělat z toho zvyk je základem úspěchu. Pokud chcete vytvořit nový zvyk (třeba chcete začít běhat) je třeba danou činnost opakovat, protože když jí opakujeme, ukládáme si vzor, který se postupem času stává automatickým. Pokud tedy chcete vytvořit nějaký nový zvyk, musíte opakovat stejnou činnost ve stejné situaci, což vytvoří nevědomé propojení mezi činností a situací. Proto je dobré začít pomalu a nepřehnat to a jít běhat raději ze začátko 3x týdně klidně jen na pár set metrů nebo jen oběhnout dům, než jednou týdně na 5 km, které vás odrovnají a vy nebudete mít chuť v běhání dále pokračovat. Základ tedy není v kvantitě, ale v systematickém opakování a utvoření zvyku. 

 4. Formulujte svá předsevzetí pozitivně 
Snažte se svá předsevzetí zformulovat tak, aby se jednalo o pozitivní změnu - tedy o vytvoření nového dobrého návyku. Nedávejte si za cíl "přestat jíst sladké a zhubnout" ale spíše "jíst zdravě a pravidelně se hýbat", což bude mít za následek hubnutí. A když budete jíst opravdu zdravě a mít dostatek pohybu, můžete klidně sem tam dát i něco malého sladkého a svět se nezboří a věřte mi, že s pozitivně formulovaným předsevzetím dosáhnete svého cíle snáze a budete se sami cítit lépe. Předsevzetí nemají být o trestání sebe sama, ale o změně k lepšímu, tak na to nezapomínejte.

 5. Udělejte si plán 
Takže teď už máte vypsané datum, seznam pozitivně formulovaných cílů, kterých se opakováním určitě činnosti snažíte dosáhnout a k tomu vám pomůže vytvoření plánu. Plán musí být realistický. Pokud se snažíte přestat kouřit, pravděpodobně se vám to nepovede tak, že přestanete ze dne na den (i když já znám i takové lidi ve svém okolí), ale vypište si plán toho, kolik cigaret vykouříte za týden - tolik si jich dejte do krabičky a vykuřte pouze předem slíbené množství. Pokud se vám to první týden podaří, něčím se odměňte. Příští týden si dejte do krabičky o jednu cigaretu méně a opět se na konci týdne něčím malým odměňte. Když si takto uděláte plán na celý rok a budete ho dodržovat, je pravděpodobnější, že na konci roku přestanete kouřit úplně, než když s tím seknete ze dne na den. To samé můžete udělat s cvičením - dopředu si naplánujte, kdy bude cvičit a kdy odpočívat.  

Doufám, že vám článek pomohl a jsem zvědavá, jaké jste si dali předsevzetí pro letošní rok? Budu ráda, když mi je napíšete do komentářů.


Share:

12 komentářů

 1. Super tipy :) Ráda si sice píšu seznamy, ale dodržování předsevzetí trochu pokulhává... Letos ale přijde změna! :)

  ANDREA

  OdpovědětVymazat
 2. předsevzetí nepředsevzetí...já si musím jen uvědomit, proč to dělám a pak to jde samo :)

  OdpovědětVymazat
 3. na me tyhle planovane zmeny a seznamy bohuzel moc neplati, kdyz chci neco zmenit, musim k tomu dospet sama a mit to tak nejak porad v hlave...a to klidne od stredy... :D

  OdpovědětVymazat
 4. pěkný článek! :))

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj Simi, já jsem si letos dala pouze 1 cíl a to dosáhnout ve škole výsledků, abych byla spokojená (což se mi už 2 roky úspěšně plní :)). Tento cíl mám napsaný na papírku a připíchnutý na nástěnce nad psacím stolem. Článek je tedy velmi motivující, tak až budu mít slabou chvilku, vzpomenu si na Tebe a Tvůj článek :). Zuzka

  OdpovědětVymazat
 6. Tak tohle je super článek a jsem fakt moc ráda, že ses rozhodla jít s blogem i tímto směrem. Navštěvuju tě pravidelně, ale teď se budu na nové články těšit ještě mnohem víc.
  Jinak já si předsevzetí dávám každý rok a docela se mi daří je plnit, ale veřejně o nich nerada mluvím :)

  OdpovědětVymazat
 7. Já si tento rok dala pravidelné cvičení, ale je mi jasné že musím začít postupně :)

  OdpovědětVymazat
 8. Hezký článek :-) Věřím, že tobě se pravidelné běhání podaří. Já mám jedno osobní přání, které nechci říkat nahlas, abych to nezakřikla. A vlastně už jen jediné - žít tak, abych byla spokojená a bylo mi dobře (a k tomu patří i dostatečný relax, kvalitní jídlo a pohyb).

  http://www.fitjane.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 9. Mám to úplně stejně, taky vždycky musím začít od pondělka, od prvního, od začátku semestru a podobně :D

  OdpovědětVymazat
 10. Jako předsevzetí: Chci dospět. A jak se k tomu dostanu? Tvrdou prací. Nezastavit se, nezakrnět, nezlenivět, nevzdat se a bojovat. Zítra nastupuju do nové práce aniž bych odcházela z těch starých, takže 1 úvazek v Makru, 1/2 v dTest, částečně na fashion-map.cz a nerada bych přestala s tím, co jsem dělala doteď, tedy s pletením, šitím, česáním. Zároveň se nechi vzdávat intelektuálních zájmů, chci číst Nový prostor, Respekt, Babylon i A2, nahlížet na svět z různých stran a hledat své místo. Až uplyne 960 dní, chci být samostatná, sebevědomá, plně zodpovědná za sebe sama a připravená převzít zodpovědnost za někoho dalšího... :-) A tobě Simi do nového roku přeju, aby, pokud to ještě platí, už ten, na koho čekáš, přišel. :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Soutěž o paletku Bobby Brown se nakonec nebude vyhlašovat nebo jsem si jen nevšimla výsledku?:)

  OdpovědětVymazat
 12. Také musím začít vždy novým týdnem či měsícem, letos mám jako hlavní předsevzetí zlepšit si kondičku, abych stačila svému sportujícímu příteli a druhým mým předsevzetím je věnovat se častěji psaní mého zatím začínajícího blogu. Děkuju za skvělé tipy a zejména za ten 3. a 4. bod, vždy v tomto případě dělám chyby. :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig