neděle 26. dubna 2015

lifestyle | Svatá Kateřina vol. 1
AJURVÉDOU PROTI STRESU | DEN 1


Milé čtenářky, posílám vám rychlý pozdrav z dovolené ze Svaté Kateřiny, kam jsme s manželem vyrazili na pobyt "Ajurvédou proti stresu". Asi si říkáte, jestli jsme se už úplně nezbláznili, my dva a ajurvéda. Pořád jsme koketovali s tím, jestli neodletíme zase do Asie a protože jsme nebyli schopni vymyslet kdy a kam, rozhodli jsme se zatím pro dovolenou v Čechách. Oba jsme cítili, že si potřebujeme opravdu pořádně odpočinout, úplně vypnout a chtěli jsme vyzkoušet něco nového a pobyt plný masáží, meditace a jogínské stravy se nám zdál jako ta pravá výzva. Původně jsem vám plánovala sepsat jeden článek, kde vám popíšu celou dovolenou, ale program je tak nabitý a těch informací je tolik a jsou, alespoň pro mě, tak moc zajímavé, že vám budu psát krátké reporty z každého dne.

Ajurvéda "věda o životě" je často nazývána Matkou všech léčebných metod, je to pět tisíc let stará indická medicína, která je tvořena unikátními systémy výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, pročišťování organismu, aromaterapie a masáží. V roce 1982 ji uznalo WHO jako účinný léčebný systém. Harmonizuje tělo, ducha i mysl a pomáhá obnovit vnitřní harmonii a rovnováhu.

Dnes ráno jsme tedy přijeli ráno do Resortu Svatá Kateřina a jako první náš čekalo měření na přístroji InBody a konzultace s dietologem. Já musím říci, že mě měření trochu překvapilo. Z té milé stránky tím, že mám prý naprosto ideální poměr pasu a boků a nízký obsah viscerálního tuku (nebo také útrobního tuku), což je tuk v oblasti břišní dutiny. Velký poměr útrobního tuku ve velmi nebezpečný pro lidské zdraví, protože může prorůstat do jiných orgánů a posléze způsobovat vážné zdravotní problémy. Z té nemilé stránky jsem se dozvěděla to, že mi chybí bílkoviny, musím více pít a přidat do pitného režimu minerální vody. K tomu jsem se dozvěděla, že bych měla přibrat 4,5 kg svalové hmoty a zbavit se 2,7 kg tuku. Moje doporučená cílová hmotnost je 65,1 kg. Takže mám co dělat. K tomu jsem dostala vytisknutou přehlednou tabulku se všemi naměřenými hodnotami a poměrně dost materiálů, kde je celé měření vyhodnocené a vysvětlené. S manželem jsme uzavřeli sázku, kdo se do půl roku zvládne dostat na ty ideální hodnoty. Já to mám o dost těžší bych řekla, protože musím přibrat hodně svalů, kdežto manželovi bylo doporučeno zbavit se 4,5 kg tuku.

Po konzultaci s dietologem jsem se přesunula na vstupní vyšetření ajurvédským terapeutem a po něm následovala rovnou ajurvédská masáž Abhyanga, což je olejová masáž. Abhyanga je prý základní ajurvédskou procedurou, která stimuluje krevní oběh, uvolňuje vnitřní napětí, nervový systém, svaly i klouby. Zároveň pomáhá toku prány a lymfy.

Rovnou po masáži jsem se přesunula na hodinu Pranajamy a meditace, což byla naprosto božská kombinace s předchozí masáží. S pranajamou (pranajama je vědomé a volné usměrňování dechu) a meditací mám jen pramálo zkušeností z několika hodiny jógy, ale nikdy jsem nebyla na hodině, kde se jen učilo ovládání dechu a meditovalo. Bylo to něco nového, trochu jsem se bála, jak to bude zvládat Karel a jestli ho to bude bavit, ale po skončení hodiny jsme se shodli na tom, že jsme se krásně "prospali". Snad poprvé v životě se mi podařilo opravdu "vypnout" a chvílemi nemyslet vůbec na nic a jen meditovat a užívat si to, že prostě jsem. Což je přesně to, co jsem potřebovala.

Totálně vyladěná jsem se pak vydala na vstupní konzultaci s psycholožkou. Před příjezdem jsme vyplňovali poměrně dost obsáhlé psychologické dotazníky a tak jsem byla na tuto konzultaci moc zvědavá. Nic moc jsem od toho nečekala, ale paní psycholožka mě úplně odrovnala v tom dobrém slova smyslu. Co jsme spolu probíraly si nechám pro sebe, ale takhle jednoduchou a dobrou radu ušitou přímo na míru mi ještě nikdo nikdy nedal. Někdy je opravdu potřeba nezaujatý pohled třetí strany. Zítra s ní máme další sezení na téma "Jak zacházet se stresem", tak už se na to moc těším.

Po konzultaci s psycholožkou jsem měla hodinku volno sama pro sebe a tak jsem si sedla na sluníčko a začala číst Body Book. Za celý jsem si ani nevzpomněla na telefon nebo počítač, což je velký úspěch, ale tady to jde samo. Když se z konzultace vrátil manžel, šli jsme se projít do lesa a prohlédnout okolí resortu. Na fotkách můžete vidět i Kamenný kruh druidů, o kterém vám napíšu něco zítra. Teď si o něm jdu něco nastudovat, tak zítra budu zase o něco chytřejší.

Na Instagramu jste mohli vidět i naši dnešní večeři - chřestovou polévku, kari čočku a zeleninové rizoto. Nikdy bych nevěřila, že budu jíst dobrovolně čočku a už vůbec ne, že mi bude chutnat tolik, že budu z kuchaře mámit recept (který mi samozřejmě odmítl prozradit: ) Jsem zvědavá, co nás bude čekat zítra na snídani.

legíny, tričko - F&F | boty, vesta - Nike | brýle - Ray Ban
(mastných vlasů si nevšímejte, olejová masáž zahrnovala i masáž hlavy a na mytí vlasů nebyl přes den čas)

Máte nějakou zkušenost s měřením na přístroji InBody? A co s ajurvédou? A kdo z vás už byl někdy ve Svaté Kateřině          

Share:

10 komentářů

 1. Tak něco takového bych si taky nechal líbit..ta příroda tam okolo je krásná a jaro v plném proudu tomu dodává ještě špetku kouzla navíc =)
  Užívejte a odpočívejte..

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Michaeli to jaro je krásné, všechno tu pomalu začíná kvést a zelenat se, jen nic moc pro mou alergii, pořád kýchám a smrkám :-))) Ale jinak je tu opravdu krásně a výborně tu vaří!

   Vymazat
 2. Ve Svate Katerine jsme byli s manzelem a mam same krasne vzpominky. Hned bych jela si to zopakovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti a byli jste na nějakém wellness víkendu nebo jen tak?

   Vymazat
  2. Wellness víkend spíše romantický ;-), nic takového jako vy v té době ještě ani asi nenabízeli. My jsme si to užili hlavně sami dva dle vlastního programu. Hlídání jsme tehdy měli zajištěno! To je to hlavní a také, že člověk nemusí ráno brzy vstávat.

   Vymazat
 3. Zavidim, fakt ze jo. Rada se podivam do sveta, ale CR je taky krasna a jeste v kombinanaci s takovym programem...opravdu uprimne zavidim :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To rozhodně souhlasím, i ČR má co nabídnout :-)

   Vymazat
 4. Ve Svaté Kateřině je to skvělé! Užívejte s manželem dovolenou, klid a relax :)

  OdpovědětVymazat
 5. My jsme tam byly s kamarádkou asi před dvěma týdny a už přemýšlím, kdy pojedu (tentokrát asi s manželem) znovu. Naprosto užasný pobyt a relax jak má být!

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig