čtvrtek 30. dubna 2015

lifestyle | Svatá Kateřina vol. 3
AJURVÉDOU PROTI STRESU | DEN 3 + DEN 4


Náš pobyt ve Svaté Kateřině se pomalu ale jistě blíží ke konci, vás ale ještě čekají celkem dva články. V dnešním článku se dočtete o tom, co vše jsme zažili třetí a čtvrtý den.

Třetí den byl spíše odpočinkový a jediný naplánovaný program byla odpolední pranajama a meditace a my jsme ho využili k odpočinku a k relaxaci ve welness zóně.

Za to středeční program byl velmi bohatý a pro mě i velmi zajímavý. Ráno již v 7:30 (ještě před snídaní) nás čekala jóga nidra, což je relaxační technika, nazývaná také jógový spánek, který navozuje hluboké uvolnění našeho těla a mysli. Během této hodiny jsme leželi na zemi, přikrytí dekou a naším úkolem bylo následovat instrukce lektorky. Postupně jsme uvolňovali jednotlivé části těla a naše tělo se tím dostalo do hlubokého odpočinku. Její pravidelné provádění údajně zlepšuje imunitní systém, spánek, paměť a schopnost koncentrace. 

V 11:00 nás čekalo povídání se šéfkuchařem Resortu Svatá Kateřina Milanem Hejdou na téma "Zdravým životním stylem proti stresu". Od této přednášky jsem čekala takové to klasické povídání na téma zdravá strava, které se ale nekonalo. Za tu hodinu a půl jsem se dozvěděla pro mě zajímavé informace o tom, jak zařadit ajurvédskou stravu do běžného života, jaká koření a proč se používají a že základem všech ajurvédských jídel je tzv. Ghee, což můžete v Čechách znát po pojmem přepuštěné máslo. Také mě mile překvapilo doporučení pana Hejdy, abychom si z ajurvédy převzali do běžného života to, co nám sedí a pokud jíme maso, ať ho jíme dál a snažíme se jíst kvalitní libové a hlavně máme poslouchat své tělo. 

Po přednášce a obědě mě čekala další konzultace s ajurvédským terapeutem, na které jsem se dozvěděla něco více o třech dóšách - váta, pitta a kapha a to, která je u mě dominantní. Všichni lidé mají vátu, pittu i kaphu, ale jedna z nich je vždy dominantní, druhá je zastoupená méně a třetí má vliv nejmenší. Pokud trpíte nějakou nemocí, je to podle ajurvédy způsobeno nerovnováhou dóš. Tato nerovnováha je výsledkem všech vlivů, které působí na tělo i mysl. Takže cokoliv přes den sníme, naši dominantní dóšu buď posílí nebo utlumí. S tím jsou spojena i doporučení toho, jakým jídlům či kořením se vyvarovat a která naopak do jídelníčku přidat.

Po konzultaci mě čekala ještě hodinová "Foot reflexology masage", kterou prováděl úžasný masér Kadek, který je původem z Bali a tak jsme celou masáž strávili povídáním o Indonésii a o tom, jak se dostal do Čech. Po masáži jsem si ještě zaběhla do páry a pak jsem strávila půl hodinku v relaxační zóně. JÍDELNÍČEK | DEN 3 + DEN 4


1. Špaldová kaše s ovocem | 2. Jáhlová kaše s ovocem


Vlevo / Gajar Saar (mrkvový krém), Chhole (cizrnový hrášek s kari), Cabbage Bhat (zelná rýže), Kela Pak (banány s kardamomem) - to byla největší mňamka

Vpravo / Amati (mixed Dal polévka), Gajjar Bhaji (mrkvové kari), Kobi Flower Bhat (květáková rýže), Anand Ladoos (blahé kuličky)


Vlevo / salát z červené řepy s jogurtem, mungo dhal s koriandrem, kmínová rýže, filety čerstvého ovoce

Vpravo / listové saláty se semínky, květákové kari, tomatová rýže, filety čerstvé zeleniny a ovoce


Přeji vám krásný den a doufám, že jste se i z dnešního článku dozvěděli něco zajímavého :-)          

Share:

9 komentářů

 1. Skvělé :))

  http://style-and-smile15.blogspot.co.uk/2015/04/giveaway-3.html

  OdpovědětVymazat
 2. To jídlo, kdyby mi ho tak chtěl někdo vařit =)). Jen si myslím, že by mi brzo chybělo maso..

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo Michaeli, to jsem si přesně říkala taky, mít tak toho šéfkuchaře doma :-))) Maso mi za celý týden vůbec nechybělo a to je co říct, ale vegetarián ze mě rozhodně nikdy nebude :-))

   Vymazat
 3. jídlo vypadá zajímavě... zajímalo by mě, jak chutná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Natálko já jsem jídla bála asi nejvíc, protože jsem docela rozmazlená a třeba luštěniny vůbec nejím. Ale všechno jídlo je velmi dobře okořeněné, ajurvéda používá hodně kurkumu, koriandr, zázvor, kari, takže vše chutná dost výrazně :-)

   Vymazat
 4. To jídlo vypadá moc dobře. :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig