pondělí 25. května 2015

lifestyle | Konec prokrastinaceLIFESTYLE | KONEC PROKRASTINACE


Konečně jsem se doprokrastinovala k tomu, abych vám napsala o knížce Konec prokrastinace, kterou jsem nedávno dočetla. Tak trochu mě minul ten prvotní boom, kdy tuhle knížku četli všichni kolem mě a našla si ke mně cestu díky Martinusákům, kteří už se asi nemohli dívat na to, jak pořád jen prokrastinuju. 

Já jsem totiž prokrastinátor první kategorie a někdy mi to dost otravuje život. Zásadně dělám věci na poslední chvíli a sama sebe jsem vždy přesvědčovala o tom, že se mi nejlépe pracuje pod tlakem. A že sama sebe umím do pořádného tlaku dostat, to mi věřte.

Prokrastinace = chorobné odkládání úkolů a povinností. Když prokrastinujeme, nedokážeme se přemluvit k plnění úkolů, které bychom měli nebo chtěli dělat. Místo důležitých věcí, ve kterých vidíme smysl, často děláme něco nepodstatného. Sledujeme seriály, zaléváme květiny v kanceláři nebo jen tak zíráme do zdi. Později kvůli výčitkám a frustraci přichází pocit bezmoci vedoucí k tomu, že opět nic neděláme. 

Důležité je asi zmínit, že prokrastinace není čistá lenost, protože líný člověk nic dělat nechce a je s tímto stavem spokojen. Prokrastinující člověk by něco rád udělal, ale nedokáže se k tomu přemluvit. Zní vám to povědomě? A chtěli byste s tím něco dělat? Jestli ano, tak vám tuhle knížku mohu vřele doporučit. Na knížce se mi nejvíc líbí to, že je psána jednoduše, obsahuje plno obrázků a konkrétních praktických tipů a úkolů, jak na to. Některé tipy jsem ihned zavedla do praxe,  například Todo-today, protože podle autora knihy nejsou seznamy úkolů to pravé ořechové, protože čím jsou přeplněnější, tím větší averzi a rozhodovací paralýzu máme. Todo-today je ucelená metoda plánování úkolů, kterou jsem se začala řídit a která mi každý den pomáhá plnit úkoly a neprokrastinovat. 

Kromě toho měla na mě kniha vliv i z jiné stránky. Dozvěděla jsem se něco o volbě správného typu motivace, která je pro boj s prokrastinací klíčová. Jedním z těch praktických nástrojů, které v knize najdete, je tvorba tzv. osobní vize, která vytváří vnitřní motivaci cestou. Díky ní dokáže vize působit dlouhodobě a vede nejenom k výsledkům, ale také k naší častější spokojenosti. Ono totiž motivovat se dosažením nějakého cíle nebo metodou cukru a biče je účinné chvíli, ale nepřináší nám žádnou radost. Kdežto když děláte něco, v čem vidíte smysl a co zároveň sami dělat chcete, vzniká jedna z nejsilnějších motivací vůbec - objeví se vnitřní motivace cestou, jejímž základním prvkem je osobní vize. Vize, která obsahuje odpověď na otázku, čemu by chtěl člověk ideálně věnovat čas svého života. Zaměřuje se na činnosti a ne na výsledky. 

A když jsem si podle knihy vytvořila svou osobní SWOT analýzu, Seznam osobních úspěchů a udělala jsem si Analýzu motivujících činností, tak jsem sama sobě připomněla to, co jsem přeci už dávno věděla, jen jsem to v tom každodenní shonu a stereotypu vytěsnila. Připomněla jsem si, že jsem nejspokojenější, když se věnuji každý den nějaké smysluplné činnosti, která mě naplňuje. To znamená, že dělám to, co má smysl, mám z toho dobrý pocit a něčemu novému se učím. Proto jsem si hned po přečtení objednala šicí stroj a začala se věnovat činnosti, která mě doopravdy naplňuje a to je dělat něco vlastníma rukama. 

Já osobně knížku Konec prokrastinace hodnotím jako velmi přínosnou. Pokud máte problém s prokrastinací, rozhodně si ji přečtěte a třeba v ní taky najdete i něco dalšího, tak jako já. Kromě toho jsem si odškrtla další knížku se své Goodreads challenge, kde jsem si dala za cíl přečíst tento rok 30 knížek. Už jich mám přečtených 10 a dalších 20 je jich ještě přede mnou :-)Četli jste Konec prokrastinace? Případně doporučíte mi nějakou super knížku, kterou bych si měla rozhodně přečíst?


          

Share:

15 komentářů

 1. Asi bych si tu knížku měla přečíst. Nemyslím si, že bych byla až takový prokrastinátor, ale spíš mi přijde, že věci dělám nelogicky, chaoticky atd. a nějaký ty finty na učesání povinností by mi asi bodly. A s motivací by se mi přece jenom taky dělaly líp :D

  OdpovědětVymazat
 2. Simčo, děkuji za tip. Pod slovem prokrastinace si vždy představím nějakou IT činnost :D ale chorobný odkládač úkolů jsem. Nejhorší je, když se přiblíží dead-line a já se pak můžu zbláznit. I když je fakt, že nejlíp pracuji pod tlakem, to se mi i líp učí a mám nejlepší nápady. Z dlouhodobého hlediska bych si tímto přístupem ale nejspíš přivodila něco nepěkného, takže si tu knihu asi radši přečtu ;) Hezký den :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že něco bude na tom, že spousta lidí se domnívá, že nejlíp pracuje tzv. pod tlakem, ale ve finále, kdyby svoji práci systematizovali, podali by mnohem lepší výsledky, než když na poslední chvíli něco smolí, aby to stihli, nasekají v projektu spoustu chyb a unikne spousta nápadů na zlepšení.

   Míša

   Vymazat
 3. Já vydržel prvních 20 stran. Vůbec mi nesedl styl, jakým je napsaná, proto jsem v té době ani nechápal ten boom kolem ní. Budiž =)
  Prokrastinaci znám, no nakonec se do těch věcí stejně dokopu sám, už tak nějak z mojí povahy..

  Jinak co doporučit přečíst..nepovažuji ji za super knížku, ale je hodně zábavná a až neuvěřitelně lidsky napsaná..jmenuje se Total Recall a jedná se o životopis Arnolda Schwarzenegera. Má přes 600 stran, takže na dovolenou si ji asi nevezmeš, ale čte se rychle..opravdu bych nečekal od osoby jeho formátu a prezentace na veřejnosti takto napsanou knihu.

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětVymazat
 4. Simonko na recenzi jsem se hrozně těšila, protože i já jsem neskutečný prokrastinátor. Sice jsem zjistila, že nejlepší škola time managementu je mateřství, ale když se mám začít učit do školy (za 14 dní mám státnice), tak to stále odkládám :-/ Navíc při 2 dětech najít chviličku na učení je taky zázrak. Knížku si jdu hned objednat. :-) A snad mi do budoucna hodně pomůže :-) Mějte se hezky a více takových recenzí ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. :) Moc vtipně napsaný článek, díky za tip ;)

  OdpovědětVymazat
 6. S Petrem Ludwigem jsem se měla možnost setkat osobně, na jeho přednášce o prokrastinaci, která mi dost dala. Na to, jak je to mladý člověk, přišel mi zkušený a sečtělý. Umí to skvěle podat a člověka opravdu nakopne k tomu, aby něco dělal. Já jsem asi ten nejhorší prokrastinátor na světě, nejsem schopná se donutit k ničemu. Díky přednášce a vlastně i díky této knížce (kterou jsem teda ještě nedočetla) se to ale pomalu mění a můj život je šťastnější. A co mi utkvělo nejvíc? - Hlavně nevyplašit slona! :D

  OdpovědětVymazat
 7. Jak už tu bylo zmiňováno, nejlepší na prokrastinaci je pořídit si dítě :) Tak efektivní jako teď jsem nikdy nebyla. Člověk se naučí time management a třídit věci dle priorit. Mám doma naklizeno, každý den vařím mě a manželovi + extra pro dítě. Téměř každý den cvičím a jsem venku na procházce s malým. A neustále slýchám nechápavé dotazy "Ty máš na mateřské čas lakovat si nehty" - Ano, mám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám to podobně. Když jsem byla doma s dětmi, tak jsem zvládala všechno, co jsem chtěla a potřebovala. Hodně jsem se věnovala dětem, uklízela, dokonce jsem na mateřské vystudovala vysokou školu a pomáhala manželovi s firmou. Byla jsem v nějakém aktivnějším módu. Teď jsou děti ve škole a ve školce a mě příjde, že je jenom stihnu vyzvednout, chvilku odpoledne něco uděláme a pak úplně odpadnu. Dostala jsem knížku o prokrastinaci jako dárek (proč asi?!), ale už jí mám rozečtenou asi půl roku. Nejvíc to bude asi opravdu o té motivaci. Dříve jsem měla pocit, že toho musím zvládnout víc a nějak jsem to asi přepálila :-). Tak třeba až knížku dočtu, budu o něco moudřejší :-). Jana

   Vymazat
 8. Byla jsem na přednášce od paní která celou firmu založila a úžasně mi to otevřelo oči! :D

  OdpovědětVymazat
 9. Zajímavá knížka, taky jsem ji četla. Tady je rozhovor s jejím autorem, pokud by ses chtěla mrknout :)
  https://www.youtube.com/watch?v=1sMeIbSI2cQ

  OdpovědětVymazat
 10. S prokrastinací i já svádím denně svůj boj :) ...takže přečíst tuhle knížku bych si moc přála, snad se k tomu dostanu co nejdřív :)

  New in: April 2015 + GIVEAWAY

  OdpovědětVymazat
 11. Knížku jsem četla hned, jak šla na trh, byla fakt super! Sice jsem prokrastinaci ještě totálně neodbourala, ale snažím se :D

  OdpovědětVymazat
 12. Přiznám se, že knížku jsem nečetla, ale byla jsem na ty jejich přednášce Konec prokrastinace, a ta se mi hodně líbila. Čekala jsem nudu, ale dvě hodiny utekly jako nic a já byla šťastná, že jsem na ni šla. Nejvíce se mi osvědčil buzer lístek ;)

  A.

  OdpovědětVymazat
 13. Knížku mám doma a pustím se do ní jakmile dočtu tu o francouzkách. :) Občas prokrastinuju, hlavně když mám žehlit a pak v práci v případě nepříjemných e-mailů, které musí být zodpovězeny.
  Js zvědavá, zda mi pomůže. :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig