sobota 2. května 2015

lifestyle | Svatá Kateřina vol. 4
AJURVÉDOU PROTI STRESU | DEN 5 + DEN 6


Předposlední den našeho pobytu na Kateřině jsem se konečně vypravila podívat do místního Yoga shopu, kde jsme si chtěli koupit nějaké dobré čaje, které bychom si přivezli domů do Prahy. Rovnou jsem si prohlédla a vyzkoušela i Nike kolekci na jógu a vybrala jsem si novou podložku na cvičení, jen se ještě rozhoduji o barvě. Podložku na cvičení mám doma už dost dlouho a myslím, že by si zasloužila určitě výměnu. Tahle je prý hypoalergenní z TPE materiálu, ze které se neuvolňují žádné toxické výpary jako u PVC. Prozatím jsem alespoň na fotky sladila tuto hnědou s náhrdelníkem Shivaloka.

Jinak mě ve čtvrtek čekala v 11:00 ještě masáž Shirodhara, což je speciální terapie zaměřená na masáž oblasti mezi obočím (6. čakra). Shirodhara v doslovném překladu znamená tok oleje na hlavu. Strávíte hodinu ležením na zádech a na čelo vám bude kapat teplý olej. Terapeut vám během procedury jemně masíruje hlavu, což je velmi příjemné a já jsem během té hodiny dokonce i několikrát na chvíli usnula. Vymytí oleje z vlasů je poté docela oříšek, já jsem použila březový šampon a i tak tomu budu muset dát ještě další kolo.

Odpoledne jsme měli ještě naplánovanou poslední pranajamu a meditaci. V pátek už nás čekalo jen výstupní měření na InBody a výstupní konzultace s psycholožkou PhDr. Martou Boučkovou.

Na výsledky InBody jsem byla velmi zvědavá hlavně proto, že jsem absolutně nevěřila tomu, že je možné za týden udělat nějaký pokrok. Výsledek je takový, že jsem samozřejmě vlivem naprosto odlišné stravy něco málo zhubla, ale mě osobně mile překvapilo to, že jsem přibrala 700g svalové hmoty a snížila množství tuku v těle ze 17,7% na 16,2%.

Aktuálně mám tedy na cílovou váhu 65,1 kg snížit tuk v těle o 1,3 kg a přibrat 3,6 kg svalů. 

Nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek se mnou probral i to, jakým způsobem toho mohu dosáhnout a kladl mi na srdce to, že musím nejen správně jíst a hýbat se, ale velmi důležitý je i odpočinek, kdy tělo regeneruje.

Při výstupní konzultaci s paní doktorkou Boučkovou jsem dostala celou svou složku, kde je vyhodnocené Celkové stresové zatížení, které se váže na výsledky všech testů, které jsme během týdne podstoupili. Složka obsahuje i závěrečnou zprávu z Ajurvédské diagnostiky, dozvěděla jsem se, která dóša je u mě dominantní a která jídla a nápoje bych měla do jídelníčku přidat a které z něj naopak vyřadit. Z pohledu ajurvédy mě výsledky vůbec nepřekvapily, protože charakteristika mé dóši na mě úplně sedí.


legíny, top, mikina - Nike via Jóga Fitshop | boty - Nike Pegasus 31 | náhrdelník - Shivaloka | podložka - Jóga Fitshop

JÍDELNÍČEK | DEN 5 + DEN 6


Vlevo / Špaldová kaše s lesním ovocem
Vprave / Rýžová kaše s jablky - já jsem si ji ochutila medem, ale ani tak to nebyl můj favorit

Vlevo / Zelný salát s cizrnou, Dýňové kari, Rýže s červenou čočkou a římským kmínem, Jáhlový dezert
Vpravo / Špenátový krém, Fenyklové kari s kurkumou, Rýže s červenou řepou a cizrnou, Ovocné kuličky s kokosem - ty byly naprosto vynikající

Závěrem bych chtěla říct, že jsem si celý týden velmi užila, nejenže jsem se skvěle zrelaxovala, ale hlavně jsem se dozvěděla plno nových a pro mě velmi zajímavých informací nejen o ajurvédě a o tom, jak ji zařadit do běžného života, ale díky testům a pohovorům s psycholožkou jsem se dozvěděla i plno nových věcí sama o sobě. Teď zrovna piju svou ranní teplou vodu s citronem (v jejímž pití pokračuji i po skončení dubnové challenge, co vy?) a pročítám si všechny výsledky a materiály a odpoledne se chystám na nákup, abych některé ajurvédské recepty vyzkoušela i doma.

Chystám se do jídelníčku zahrnout i luštěniny, které nejím snad odjakživa a propojit něco málo z ajurvédy s mým životním stylem.


          

Share:

8 komentářů

 1. Krasne clanky vsechny! Na takove pobyty jezdi lide, kteri to nejmene potrebuji. Myslim tim, ze vypadas i pusobis hezky a prijemne...ti, kteri potrebuji zlepsit vzhled a chovani tam nejezdi. Je bezva, ze jste si to uzili. Asi si to take naordinuji :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti díky moc, užili jsme si to moc a opravdu jsme si pěkně odpočinuli a zapomněli na pár dní na práci, stres a vše okolo, takže za mě to rozhodně stojí za to :-) A hlavně kvůli těm všem informacím, které jsem si odtamtud odvezla :-)

   Vymazat
 2. Zrovna sháním na jógu novou, přeci jen, na cvičení, které má zklidnit a očistit, asi není nejlepší mít starou karimatku po tátovi.
  Určitě pak napiš, jak si s ní spokojená;)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, Simono, vypadá to všechno moc krásně, ale koukala jsem, že to není úplně levný pobyt. Když to zhodnotíte, stojí to za vynaložené peníze? Opravdu si z toho pobytu odnesete užitečné poznatky, které pak můžete aplikovat v běžném životě? Díky za odpověď. Markéta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Markéto, je pravda, že cena není nízká, na druhou stranu je v pobytu plná penze, pitný režim a každý den nějaká masáž, cvičení či psycholog nebo přednáška. Určitě je to vhodné pro někoho, kdo má v úmyslu si z toho něco odnést a použít to v životě. Pro mě to bylo zajímavé v tom, že jsem zjistila, že mi tento typ stravy chutná (i přesto, že jsem do teď nikdy luštěniny nejedla), dozvěděla jsem se hrozně moc nových informací nejen o ajurvédě, ale díky těm psychotestům a pohovorům s paní doktorkou Boučkovou i sama o sobě. A první věc, kterou jsme udělali, když jsme přijeli domů, že jsme si s manželem vyrobili své vlastní ghee (přepuštěné máslo) a nakoupili plno koření a luštěnin :-) Pokud by vás k pobytu zajímalo klidně i něco detailněji, tak mi napište email.

   Hezký večer, S.

   Vymazat
  2. Zajímalo by mne, zda se navazuje nějaký trvalejší kontakt právě s výše uvedenými doktory, psychology apod. Přeci jen z vlastní zkušenosti vím, že pokud nade mnou má někdo pevnou ruku, tak není problém režim dodržet, ovšem ztrácí účinek v momentě, kdy jsem doma sama a přítel si dá po večeři čokoládu...Eva

   Vymazat
  3. Já jsem si vzala kontakt jak na paní doktorku Boučkovou, tak i na pana Suchánka, protože jsou oba v Praze a mám v plánu chodit na měření InBody pravidelně třeba 1x za 2 - 3 měsíce, abych viděla, jestli to snažení má nějaký smysl a co s mým tělem změna stravy udělá. Ale tohle je myslím na každém a hlavně na vůli a motivaci daného jedince. Mně osobně třeba ajurvéda a to co doporučuje je velmi blízké a hlavně jsem se po tom jídle cítila velice dobře, takže mám rozhodně v plánu alespoň část jídelníčku zařadit do běžného života a řídit se doporučeními, která jsem dostala. A čokoládu si ráda dám, dnes jsem měla dva čtverečky hořké čokolády s chilli a nemám vůbec výčitky :-)))

   Vymazat
 4. Moc se mi libi ten nahrdelik, skoda, ze je tak drahy... :/

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig