středa 30. listopadu 2016

lifestyle | Kurz krasopisu v Pen Pals
Být levák je v podstatě ještě pořád diagnóza. I po tolika letech, kdy už se nás nesnaží nikdo přeučovat, se stále plno lidí diví, že jsem levák. Nebo že nosím hodinky na pravé ruce, protože na levé mi vadí při psaní. Nebo že jím polévku levou rukou - to občas totiž leváci dělají :-) Nejlepší zážitek mám ale z Kuala Lumpur, kde za mnou přišel hotelový poslíček, který mě viděl na recepci hotelu psát pohledy a ptal se mě, jestli je v zemi odkud pocházím v pořádku, že používám na psaní levou ruku. V Malajsii (a snad ve všech ostatních muslimských státech) je používání levé ruky na psaní, jedení či přesunování objektů zapovězeno nebo minimálně je to bráno jako neslušnost. Ale zkuste si jako levák napsat pohled pravou rukou... 

Psaní byl pro mě vždycky asi největší oříšek (a taky otevírání konzerv a škrábání brambor - díky bohu za pomůcky pro leváky), všechny sešity jsem měla rozmazané, ruku v křeči ze snahy zkroutit ji tak, abych si písmo nerozmazávala a s ušpiněným hřbetem levé ruky chodím do teď. 

Možná si říkáte, proč vám to všechno píšu.Nedávno jsme totiž měly náš tradiční holčicí dýchánek a místo Designbloku, na který obvykle každý rok chodíme, jsme si objednaly workshop krasopísma od holek z Pen Pals. Za Pen Pals stojí letteringová královna Karolína Stryková a super kreativní Rozi Přibylová, kterou můžete znát z blogu Minty Finty, který si určitě přijdete do oblíbených.

Já  jsem byla notně nervózní, protože píšu opravdu strašně a bylo mi jasné, že za tři hodiny ze mě žádného génia nevyrobí. Tři hodiny ale díky holkám uběhly jako mávnutím proutku, vyzkoušela jsem si plno různých nástrojů na psaní, s Karolínou jsem zkonzultovala svůj rukopis, viděla, jak se postupně můj rukopis a tvar písmen vyvíjí a jako bonus jsem si odnesla speciální ekologický blok na cvičení rukopisu, který holky vytvořily ve spolupráci s Papírnou.

Holky již pomalu připravují rozšíření kurzů na pokračovací a časem se snad můžeme těšit i na otevření eshopu, kde holky nabídnou psací potřeby vhodné ke kaligrafii.


Sledujte holky z Pen Pals na @krasopismo, @rozipribylova a @karolinastrykova

Přiznejte se dobrovolně, kdo z vás je taky levák? A taky si rozmazáváte text tak jako já? :-)


Share:

6 komentářů

 1. Já jsem pravák, ale hodinky jsem nosil celý život na pravé ruce =) (dokud jsem neobjevil Apple Watch..nějak se nemůžu naučit je ovládat levou rukou, takže poprvé v životě nosím hodinky na levé ruce..zatím zvládám, ale občas se mi stane, že chci zjistit čas a koukám na prázdné prvé zápěstí =)).
  Kurz krasopisu je něco, nad čím už dlouho s Patrikem uvažujeme a asi si ho brzy nadělíme =). Ono totiž je to dost užitečná věc, pokud je člověk hračička a vyrábí vlastní přání, pozvánky atd., tak s takovouto dovedností je to pak jedna radost a hlavně, je to osobní =).

  Díky za tip,
  Michael
  MesHommes.com

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem pravák, ale podobný kurz byhc jistě taky potřebovala :) Nějak neudržím sklon písma, jedno je rovné, jindy normálně doprava a jindy padá na levou stranu. Dřív jsme psávala jen tiskace a z té doby mi zůstalo psaní počátečních velkých písmen právě tiskace. Zbytek slova je pak normálně psace. Vypadá to podivně :D A samozřejmě čím rychleji píšu, tím je celý text horší k přečtení. Nejhorší je, že to ani nevypadá pěkně jako lékařské písmo a mnoho mužů má lepší rukopis jak já :D Ale ručně píšu snad jen osobní vzkazy do pošty a na kurzu kreativního psaní, jinak jedu (snad raději) vše na PC :)

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem pravák, ale moje kamarádka je levák. Přesně jak píšeš, věčně zamazaná levá ruka, vykroucená, ale psala vždycky čitelněji než já. A díky tomu, že psala levou, tak jsem jí viděla do sešitu co píše ;) Musím se přiznat, že jsem jí to psaní levou záviděla :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to já jsem nevyhraněná. Píši pravou, ale umím i levou - jako když píše prvňáček ( tak nic moc, ale občas to zkusím). Těsta většinou prodělávám levou, ale třeba pudik míchám pravou. Nedělá mi vůbec žádnou potíž dítě nakrmít levou rukou. Všichni se diví, ale mě to nevadí - rozumnějte, když mám dítě po pravé ruce a potřebuji ho dokrmit, tak automaticky beru do levé a krmím.
  Na střední jsem ještě psala krásně, ale pak jsem začala škrábat jako kocour. Nějaký kurz psaní by mi také možná pomohl.
  Tereza

  OdpovědětVymazat
 5. taky se tam s kamarádkou chystáme (až bude nějaký termín, co bude oběma vyhovovat :) a trošku jsem se bála, právě protože jsem levák :) ale snad to zvládnu, díky za dodání kuráže :)

  OdpovědětVymazat
 6. Ľaváci možno majú občas problém s krasopisom, no zase bývajú veľmi umelecky nadaní. Chodila som s ľavákom a je to šikovný grafik, celkovo všetci ľaváci, ktorých poznám majú nejaké umelecké nadanie.
  A kurz krasopisu? To je skvelá vec hlavne v dobe, kedy už každý funguje len na počítačoch a perom sa pomaly nezvládneme už ani podpísať.

  NITA

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig