neděle 27. listopadu 2016

lifestyle | Městský život a boj se stresem


Když mi bylo osmnáct, přestěhovala jsem se z malého města v severních Čechách do Prahy. Co si pamatuji, vždy mě lákal život ve velkém městě a tak jsem si po maturitě sbalila kufr a přestěhovala se do Prahy, která se stala mým novým domovem. Život ve velkém městě má plno výhod a samozřejmě také plno nevýhod. Je tu větší hluk, větší smog a dopravní zácpy. V hromadné dopravě je více lidí. K tomu si můžeme přičíst neustálý přísun informací, blikajících billboardů na ulicích, srovnávání našich životů s ostatními díky nonstop náloži fotek a informací ze sociálních sítí, tlak na stále vyšší výkony v práci, nedostatek času, na podzim a v zimě vstávání za tmy, deprese. To vše na nás negativně působí, ať si to připouštíme nebo ne.

V dnešním článku jsem sepsala pár tipů na to, jak se já vyrovnávám se všemi negativními vlivy, které na mě působí.Najděte si svou kosmetickou rutinu

Městský život, stres a znečištěné prostředí jsou faktory, které neprospívají ani pleti a konkrétně smog stárnutí pleti velmi urychluje. K tomu si připočtěte neustálý přísun informací, stravovací návyky a pracovní tlak a na ovlivnění přirozeného procesu stárnutí je zaděláno. 

Po třicítce se tak své pleti věnuji mnohem víc než dřív. Dvakrát týdně používám mikrodermabrazivní přístroj na pleť, po kterém si dávám hydratační masku a samozřejmostí jsou kromě kvalitního odlíčení i denní / noční krémy. 

Každé ráno a večer používám také sérum od Yves Rocher Elixir Jeunesse, jehož fluidní textura revitalizuje pleť do hloubky a chrání ji před negativními vnějšími vlivy. Škodlivé účinky znečištěného prostředí představují totiž i nebezpečí pro naše buňky. Vlivem látek, které ovzduší znečišťují, jako je třeba oxid uhelnatý či oxid dusičitý dochází ke změnám bílkovinných sloučenin a ztrátě buněčné soudržnosti. Základní aktivní složkou nového séra Elixir Jeunesse je vysoce koncentrovaný výtažek z rostliny apholia, která roste na Madagaskaru. Pokud je Apholia vystavena stresu v podobě náhlé klimatické změny či třeba UV záření, umí uvnitř buněk svých listů zvýšit množství molekul mangiferinu. Sběr lístků Apholie probíhá ručně od října do dubna, tedy v období děšťů v oblasti náhorních plošin Madagaskaru. 

Co by vás mohlo také mimo jiné zaujmout je, že sérum neobsahuje minerální oleje, barviva ani parabeny a flakon je vyroben z recyklovatelného skla.


Poslouchejte muziku, která se vám líbí 

Denně strávím hodinu až dvě v autě. Není na tom nic zdravého, zábavného ani ekologického. Aby mi cesta do práce a z práce lépe ubíhala, ráda poslouchám v autě muziku. Dlouho jsem v autě poslouchala rádio, které je ale přeplněné reklamními bloky a hudbou, která se mi nelíbí. Proto jsem si zaplatila členství ve Spotify, kde mám přístup k nekonečnému množství hudby všech možných žánrů. Bez reklam a bez povídání moderátorů, které mi většinou přišlo jako cokoliv, jen ne vtipné nebo zajímavé. Na Spotify si vytvářím playlisty, které v autě (a nejen tam) poslouchám podle momentální nálady. Když se chci ráno příjemně probrat, poslouchám Acoustic Covers, když chci přemýšlet, pustím si mix klasické hudby či klidné piano. A když chci objevit nějaké nové songy, pustím si novinky či playlisty, které mi Spotify samo vytvoří. To vše bez rušících reklam, které mě u rádií tak strašně vadí.

Vypněte televizi, nečtěte bulvár

Před pár lety jsem začala mít pocit, že mi televize, reklamy a hloupé pořady typu Prostřeno, Výměna manželek atd. vymývají mozek a nemají dobrý vliv na to, jak se cítím a jak přemýšlím. Jediné, na co se v televizi posledních několik let dívám, jsou zprávy. Televizi nemám puštěnou ani jako podkres. Online sleduji na notebooku reportáže DVTV a velmi selektuji, na co se budu dívat. Odmítám se dívat na nekončící reklamy a je mi s přístupem video on-demand mnohem lépe, když si na 100% sama vybírám, jaké pořady či filmy si v kterou chvíli pustím. Ať se nám to líbí nebo ne, pořady které sledujeme ovlivňují naše myšlení i náladu a tak vám podobný přístup mohu jen doporučit.
Dále jsem nedávno na Facebooku zrušila sledování všech bulvárních plátků a zakázala jsem sama sobě chodit na jejich webové stránky a cítím se naprosto skvěle, když se mi zobrazují pouze relevantní zprávy a nečtu již drby o "celebritách", které mi vůbec nic nepřináší.Každodenní dávka vitamínů

O doplňcích stravy a vitamínech v tabletách toho bylo napsáno již mnoho. Já jsem si našla kombinaci vitamínů a doplňků, které beru pravidelně a jejichž účinkům věřím a mám je ověřené na sobě.

Mezi ně patří: vitamín B – trpím na prasklé koutky a obyčejný B-Complex mi na ně velmi pomáhá. Dále nedám dopustit na Biosil Plus, který beru na lepší nehty a vlasy a je to pro mě naprosto dostačující, stojí asi 60,- Kč a mám s ním naprosto skvělé zkušenosti. Hořčík si rozpouštím ve vodě, protože jeho nedostatek může způsobovat podrážděnost, nervozitu a depresi a v kombinaci s podzimním počasím to může být doslova „vražedná kombinace“.

Na hormonální rovnováhu nedám dopustit na kapky Gynex, které jsou skvělé na srovnání cyklu třeba po vysazení hormonální antikoncepce a na podporu zdravé funkci jater si kapu Ostropestřec mariánský. K tomu se samozřejmě snažím jíst i hodně ovoce a zeleniny.Zapisujte si, co se vám povedlo a co vám udělalo radost

Nedávno jsem se dívala na Meta-přednášku od Petra Ludwiga. Petr napsal bestseller Konec prokrastinace – psala jsem vám o ní zde a díky této knížce jsem začala šít. Díky přednášce "Co ví věda o dlouhověkosti" (kterou si můžete zdarma pustit zde) jsem si, kromě jiných doporučení, začala každý den zapisovat, co se mi povedlo. 

Dle studií je dokázáno, že když si budete 30 dní v kuse každý den zapisovat vše, co vám udělalo radost, začnete se cítit lépe. Vyhradila jsem si na to speciální zápisník s Malým Princem a každý den se snažím večer napsat alespoň 3 – 5 pozitivních věcí, které mi staly. Ať už to, že jsem si koupila novou knížku, pochválila prodavačce nový účes či že jsme si koupili letenky na dovolenou. 

Tenhle svůj rituál dělám před spaním, abych se naladila na pozitivní myšlenky. Zkuste to také třicet dní v kuse a přesvědčte se, že to opravdu funguje.

 

Pěstujte květiny


Kromě šití a háčkování, u kterého relaxuji nejčastěji, mě velmi uspokojuje starost o květiny. Nebudu vám nic nalhávat, nejsem v tom dobrá a téměř každá květina mi časem pojde, ale když se mi podaří z pecky avokáda vypěstovat stromeček, v létě sklidit na balkoně vypěstovaná rajčata či přesadit dvoumetrový fíkus, mám z toho radost a třeba do velkých zahradnictví chodím vyloženě relaxovat. 

Mimoto květiny nám doma čistí vzduch. NASA provedla už někdy v roce 1989 studii, podle které některé květiny dokáží kromě čištění vzduchu i filtrovat znečišťující látky a toxické chemikálie, jako je třeba benzen, formaldehyd nebo amoniak, které můžeme spojovat s nežádoucími účinky na zdraví, bolestí hlavy či pálení očí. 

O co více jsou zimě naše domácnosti utěsněné, o to více vás může bolet hlava z formaldehydu, který se může uvolňovat z nábytku. Celou studii si můžete přečíst zde a seznam květin, které vám doma pomohou filtrovat vzduch, najdete třeba zde. Už začínám chápat, proč před dvaceti lety byl v každé domácnosti tchynin jazyk, který jde mimochodem znovu do módy. Kromě tchynina jazyku najdete v seznamu třeba i fíkus, dracenu či aloe vera. Pomyslnou královnou těchto rostlin je Peace Lily aka Spathiphyllum, kterou sežene třeba i v Ikea.


P.S. Pokud chcete vyhrát tohle skvělé sérum od Elixir Jeunesse od Yves Rocher, napište mi do komentáře, jak bojujete s neustálým přísunem informací a jiných negativních vlivů vy? 

Přesně za týden vyberu jednoho výherce, kterému sérum pošlu :-)
Share:

28 komentářů

 1. Je pravda, že v dnešní době si člověk moc neodpočine ani doma. Skoro stále jsou všude kolem nějaké rušivé elementy. Já se jednou za čas snažím vypnout a relaxovat. Nejlépe mi to jde když se zachumlám do měkoučké deky nebo peřiny s dobrou knihou. Většinou se i lépe usíná :) někdy mi pomáhá i cvičení, protože během toho nemyslím na starosti, ale na to dělám.
  janeckova.mart@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 2. Snažím se radovat z maličkostí a pořád se na něco těšit!☺ pavdoc@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Nejčastěji se s negativními lidmi a informacemi setkávám v práci a ze sociálních sítí, takže pokaždé, když si od toho potřebuji odpočinout, prostě vypnu. Na sociálních sítích se setkáváme často s přetvářkou nebo "nerealitou", takže se snažím si toto stále opakovat. Co se týče práce, negativismus léčím také pod dekou, s čajem a nějakým oblíbeným seriálem či knížkou a svíčkami. Před dvěma měsíci jsem se přestěhovala do nového bytu, takže velkým relaxem je pro mě prostě trávit čas doma :)
  Nikuskaaa13@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj, ja už dokonca ani tie správy v TV nepozerám... Myslím pozitívne, pochválim aj neznámeho človeka, mám prácu, v ktorej pomáham.
  Každý sa môžeme rozhodnúť ako budeme žiť :)
  katka65@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 5. já se snažím hodně relaxovat. nikdy si neberu práci domů a udržuji si od ní odstup. samozřejmě v pracovní době dělám na 110%, ale jakmile přijdu domů, vypnu a věnuji se svým koníčkům. a samozřejmě svému chlupáčkovi, který je tím nejúžasnějším stresolapačem :)
  kat.safarikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. Podobně jako ty - sleduji jen to, co opravdu sledovat chci, posedních několik let totiž nemám televizi. Hodně taky pomáhají procházky v přírodě a jednou za čas vyjet aspoň na víkend za město.
  Letos v létě jsme byli v Krkonoších na místě, kde široko daleko nikdo nebyl, nebyla slyšet auta ani žádný jiný ruch. A tam se odpočívalo krásně.

  Caliope.B@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 7. Nikdy jsem nezila na malem meste, snad krom studii v Olomouci, to bylo maximum. Tudiz jsem si docela zvykla. Ale po roce v Praze musim uznat, ze me prestaly bavit veci, ktere me driv na vzrusujicim hlavnim meste bavily a mnohem vic navstevuji sve oblibene kavarny bez turistu, vymyslim ruzne vylety na vikend a snazim se fakt hodne cist knizky ( i kdyz to po celem dni v praci jde docela tezko). Televizi nemam, misto toho se bavim sledovani zabavnych kousku ktere predvadi muj kocour, nebo s pritelem kouknem na neco na notebooku (dvtv, film bez reklam..). S kosmetikou to mam taky tezsi nez kdy driv, osvedcilo se mi hodne prave Yves rocher a taky Biotherm, ktere ma radu s podnazvem "anti polution" a zatim si produkty nemohu vynachvalit. No a po porizeni multisport karticky se chodim vydovadet na trampolinky ci trx. Zatim to zabira, ale jak dlouho, nevim :( moc dekuji za tve tipy!
  Katerina.smidova@post.cz

  OdpovědětVymazat
 8. Pekne sepsano, Simco.
  Ja stres odbouravam pohybem, ktery mi nejvic pomaha a pak se zabalit v zime do deky a zalehnout na gauc s knizkou a hrnkem caje nebo poslouhat hen tal hudbu. Televizi sleduji jen obcas a na zpravy kouknu jednou za uhersky rok. Jen v te peci o plet bych mohla jeste pridat a Biosil se mi take osvedcil. ;)

  OdpovědětVymazat
 9. Mne pomaha pobyt v kuchyni, respektive peceni.. dokonale si pri nem vycistim hlavu, nemyslim na nic jineho, nez na vysledek a dostanu se zase do nalady ;)

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj, nejlépe mi pomáhá jet k rodičům na víkend na venkov. Tam trávím čas s rodinou, procházím se v přírodě a jsem hlavně offline.
  Doma se snažím vytvářet dobrou atmosféru, ráda peču, vařím, zapálím si vonný vosk a třeba taky něco vyrábím. Naposledy jsem dělala náušnice jako dárek pro kamarádky.
  romccca@atlas.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj,
  uplne vse co jsi vyse zminila...tak s temito negativity bojuji take. Nejvic mi pomohlo vyhnout se masazi zprav,bulvaru, reklam, ktere uprimne uz nesnasim. Opravdu si vybirat, co si prectu, na co se podivam, anebo, komu venovat cas. Tez muzu doporucit na uklidneni dobrou knizku, anebo relax (joga, sauna, beh).

  OdpovědětVymazat
 12. Pro mne je nejlepším lékem naše chalupa v Krkonoších.Nejde tam net, někdy ani elektřina a je tam úplné ticho a ráj. Vždy se tam dobře vyspíme a úžasně zrelaxujeme.
  Hochova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 13. Milá Simčo, moc díky za přínosný článek! :)

  Já jsem se v poslední době naučila poslouchat rádio - konkrétně Český Rozhlas Plus nebo Vltavu - a pozoruji, že to na mě má mnohem lepší vliv než televize nebo hromady obsahu z Youtube. Když informace jen poslouchám, mnohem víc musím zapojovat mozek a zjistila jsem, že se mi teď mnohem lépe soustředí třeba i na čtení nebo na učení :)

  Měj se hezky, Bára
  barbora.vicarova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 14. Jelikož mi stres způsobil velké životní potíže, naučila jsem se a stále se učím s ním bojovat. Je těžké cestovat když se vám dělá zle, klepou se vám ruce a nohy, polévá vás pot a máte pocit, že každou chvíli někam utečete. Naučil mě hodně můj přítel, který je mojí obrovskou oporou. S ním zvládám vše lépe. Dokážu sednout do auta a jet třeba 200kilometrů,aniž bych se klepala jako ratlík. Stačí pár slov od partnera, postavit se před zrcadlo a říct si, že to zvládnu. Teď hodně relaxuji vařením, dobrou knížkou, horkým čajem v kombinaci s gaučem a plněním si malých snů. Nebo se zavřu do koupelny se svými malými spojenci :D Maska na vlasy, obličej atd. I malé výlety a procházky s partnerem a hafanem jsou pro mě obrovský relax. Ani si nedokážete představit jak je ten boj se stresem těžký, ale já ho zvládnu :) Krásný den

  OdpovědětVymazat
 15. Pekny clanek.
  Bydlim v jednom z nejznecistenejsich mest v republice, k tomu mam nesnesitelneho sefa a bydlim v dvougeneracnim dome s teatralni tchyni, takze jsem na tom z vas asi nejhur :))))) Zivi me momentalne nejvic vidina dokonceni stavby domku v Beskydech a moje tehotenstvi. Nejlepsi relax je pejsek, knizky, prochazky, zdrava strava. Pro ochranu pleti kvalitni organicka kosmetika. Zrusili jsme sledovani TV Nova, Prima, Barrandov. Zpravy jsme uplne odstrihli. Pokud je neco opravdu dulezite, dostane se to k vam, jinak to funguje jako nikdy nekoncici tok spatnych zprav.

  OdpovědětVymazat
 16. Měla by sis koupit Zápisník radosti, ten je na zapisování hezkých věcí úplně ideální (a krásný!)! Já ho už mám navíc nakoupený pro všechny kamarádky, nejlepší vánoční dárek ever!!! :-)

  OdpovědětVymazat
 17. Zrovna včera jsem rodičům říkala, že je téměř nezdravé koukat kvůli negativitě na zprávy :) Bulvár nečtu, v tv si pouštím staré černobílé filmy s Adinou Mandlovou nebo třeba Natašou Gollovou, jaký balzám na duši. Hodně čtu - knihy, které si vyberu, krásně se u nich odpoutám od okolního světa. A ze všeho nejlepší je mít psa. Zabavíme se při společných hrách a ještě je legrace. Mám sice facebook, ale sdílené články a kdoví co ještě nečtu, jen roluji rychle dolů, občas se třeba zastavím u nějakých fotek je to. A večer si dám horko koupel s uvolňující solí, člověk se musí trošku rozmazlovat, aby uniknul tomu všemu :)
  miuka12@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 18. Ahojky,

  abych se přiznala, teprve nedávno jsem se naučila používat "filtr". Na zprávy nekoukám, hlouposti nečtu, volné chvíle neplýtvám... Když se zadaří mít čas pro sebe, maximálně si ho užívám. S rodinou, hafany, přáteli a hlavně sama se sebou. Koho jiného bych také měla tolik rozmazlovat ;) Relaxuji, čtu, hýčkám se, přemýšlím a rekapituluji, prostě taková pravidelná introspekce. Dle mého, dost užitečná záležitost. Člověk pak ví, co chce, nechce, co by měl změnit a za co na sebe může být pyšný...

  Doporučuji ;)
  Mějte se krásně!
  Ella

  princesella01@gmail.com
  @ellavan01
  @dnes_se_licim
  http://ellaprinces01.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 19. Poslední dobou se snažím informace, které ke mně přicházejí dost filtrovat a opravdu se zabývat jen těmi, které mi něco dají, jsou pozitivní a nerozesmutní mě. Spousta lidí řeší bulvár či seriály s takovou vášní, jako by šlo o jejich vlastní život. Jenže ten zapomínají žít, zapomínají, že důležitá je láska, pohoda, porozumění a dělat vše pro to, aby jsme byli zdraví. V naší rodině je teď pár lidí (bohužel se to tak sešlo) dost vážně nemocných. Snažíme se pro ně dělat co se dá. Důležitá věc - v každém čase, v každé situaci je potřeba zachovat chladnou hlavu a myslet pozitivně, silně a snažit se nepouštět si k tělu informace, pocity a lidi, kteří nám ubližují. Věrka

  OdpovědětVymazat
 20. Na zpravy nakoukam uz nekolik let, hlavne na Nove je to sama tragedie a mne se moc nechce verit, ze uz je na tom lidstvo tak spatne...
  Ctu, davam si pro relax vanu s bublinkama a usmivam se na lidi kolem, i na ty cizi...i na otravene unavene prodavacky...a je to jako kouzlo...vetsinou se zacnou usmivat i ony....:-)
  Tereza
  thera@email.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Ahoj Simco,
  dekuju za krasny clanek, ktery mi pripomnel, ze diky svym detem jsem nevidela v televizi cele zpravy uz dva roky, a tak sledujeme jen animovane detske porady :-) Kvetiny jsem musela presunout do vyssich pater, ale stale zdobi nas pribytek :-) a knizky stiham cist jen pri kratkych pauzach, kdy holky spi :-) Ale kdyby se preci jen o me pokousely nejake negativni vlny, staci objeti meho manzela, lahvinka dobreho vina a stres je pryc...Btw. pouzivam od Yves Rocher "rozjasňující sérum proti vráskám" a je taky úžasné ;-) Eva

  OdpovědětVymazat
 22. Na internáte nemám TV a na internete si vyberám čo si prečítam a čo nie. Snažím sa obklopovať pozitívnymi ľuďmi to mi pomáha najviac. :)

  OdpovědětVymazat
 23. Nejvíce mi pomáhá hudba a trávení času s rodinou a přáteli. Mit u sebe lidi, co ma člověk nejradši je nejlepsi lék na vše.

  OdpovědětVymazat
 24. někdy je to těžké se vyhnout informacím. Nicméně souhlasím s tebou, každý si musí najít svou rutinu a svoje rituály. Také ráda pěstuji kytky. Ráda si pročítám blogy místo př. blesku. Největší odreagování ale pro mne je procházka se psem v přírodě- to dokonale vypnu, ať se děje, co se děje.

  OdpovědětVymazat
 25. Mě pomáhá jezdit na chalupu - mám tam asi 6 polodivokych kocek, je tam klid, a obcas ani signal telefonu :-)

  OdpovědětVymazat
 26. Ahoj Simonka, mohla by si, prosím, napísať, aký mikrodermabrazívny prístroj používaš? Tiež nejaký hľadám. Ďakujem za tip ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Mio, používám Philips VisaCare, psala jsem o něm kdysi tady: http://www.stylecookbook.cz/2015/11/beauty-philips-visacare.html
   A určitě ho mohu vřele doporučit, je naprosto skvělý

   Vymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig