pondělí 5. prosince 2016

travel | Brunei Darussalam

Konečně jsem se po víc než půl roce dokopala k tomu, abych publikovala články z dovolené v Malajsii a začnu článkem o místě, kde jsme strávili jen jednu noc - Brunejí.

Brunej byla naší druhou zastávkou a i přesto, že jsme v ní oproti dalším destinacím strávili jen chvíli, udělala na mě velký dojem. Když jsme vybírali destinaci pro letošní dovolenou, zvažovali jsme několik možností. Nakonec zvítězila Malajsie, kam jsem se vždy chtěla podívat a částečně jsme ji vybrali i proto, že je to z ní na Borneo jen asi hodinku letadlem. A když už jsme se chystali na Borneo, tak jsme v žádném případě nemohli vynechat návštěvu Bruneje.

Brunej, malajsky Negara Brunei Darussalam, doslova „Brunej, dům míru“ je maličký sultanát rozkládající se na ostrově Borneo a slyšet jste o něm mohli v souvislosti s tím, že je to jeden z nejbohatších států světa. Díky zásobám ropy nabízí Brunej svým obyvatelům štědrost a velké sociální výhody a na rozdíl od ostatních států Bornea si udržuje deštný prales a nevypaluje lesy za účelem vysazování palmových plantáží. V posledních dvou letech se o Bruneji mluvilo i v souvislosti s vyhlášením práva šaríja, jehož první fáze vstoupila v zemi v platnost 1. května 2014.

Samozřejmě jsme zvažovali, jestli bude návštěva podobného místa bezpečná. Hledala jsem různé informace, ale nikde se tom, jaké podmínky tam panují po vyhlášení práva šaríja, moc nepsalo. Byla jsem proto připravená na cokoliv, očekávala jsem, že všechny ženy budou chodit zahalené minimálně v nikábu, případně v burce, že se k nám lidé budou chovat odměřeně, že nás budou chtít taxikáři okrást či se námi nebudou vůbec bavit a že se prostě budeme muset mít na pozoru. Nemohla jsem se splést více.

Taxikář, který nás vezl z letiště, nám ochotně perfektní angličtinou řekl, co bychom měli  ve městě navštívit, kolik peněz si vybrat, jaký bankomat použít a jak se dostaneme zkratkou od hotelu do centra. Nic za to nechtěl. Ženy chodí zahalené v hidžábu, což je šátek přes vlasy, který nezakrývá obličej, nikáb či dokonce burku v Bruneji ženy nenosí a prý to tam i neradi vidí (což mě velmi překvapilo) a pokud už takto zahalenou ženu v Bruneji potkáte, bude to pravděpodobně turistka ze středního východu. Oficiálním náboženstvím je islám, který je dokonce ukotven s místní ústavě. Nenajdete zde žádné bary či diskotéky a částečně i proto má Brunej pověst nejnudnějšího místa na světě a mnoho turistů zde nepotkáte. O to větší atrakce tu ale budete. 

Prodej alkoholu je v Bruneji zakázán od roku 1991, jako turista si můžete omezené množství alkoholu pro osobní potřebu přivézt, musíte ale při dovozu na letišti vyplnit nějaké dokumenty. Samozřejmě se rovnou rozlučte s tím, že byste si otevřeli lahev piva na ulici. V zemi vládne silný konzervatismus, který je založen na ideologii ochrany tradičních malajských hodnot, která dává důraz na islám, místní kulturu a loajalitu k sultánovi. 

Výměnou za potlačení občanských práv, která se na konci loňského roku ještě zmenšila kvůli vyhlášení práva šaríja, nabízí sultán svým poddaným téměř 100% zaměstnanost, velmi vysokou životní úroveň a odpuštění všech daní. V zemi je téměř nulová kriminalita, nezaměstnanost se dlouhodobě drží na 2,7%, půjčky jsou zde velmi levné a Brunejci mohou využívat i dotované nákupy. 

Sultán Hassanal Bolkiah je jedním z nejbohatších lidí planety, sultánem se stal v 21 letech poté, co jeho otec abdikoval. Titul sultána je totiž dědičný a stejná dynastie vládne v Bruneji již od roku 1368. Téměř všichni svého sultána vychvalují do nebes nebo se tak před vámi alespoň veřejně tváří, protože kritizovat sultána či jeho rodinu je zákonem přísně zakázáno. Sultán a členové jeho rodiny stojí v Bruneji nad zákonem a nemohu být souzeni ani trestáni a samozřejmě se na ně nevztahuje ani výklad práva šaríja.

Ostatně stačí si ale trochu "zagooglit" a přečíst si něco o bratrovi sultána a kauzách s ním spojených, případně o zálibě sultána v drahých vozidlech, jehož sbírka čítá údajně na 5.000 vozidel, což je asi největší sbírka vozidel na světě. V jeho "garáži" (kterou si představte jako několik hangárů na letadla) najdete přes 300 vozidel Ferrari, 500 - 600 vozidel Rolls Royse a mnoho další limitovaných a raritních vozidel. Další zajímavostí je, že sultánova rezidence Istana Nurul Iman má téměř 2.000 pokojů. Šílené, co říkáte? Veřejnosti se tento obrovský palác otevírá dvakrát ročně, na konci Ramadánu a při příležitosti oslav narozenin sultána a sultán je vždy otevření paláce přítomen a každý návštěvník má možnost si s ním potřást rukou. 

Mohlo by vás zajímat:

 • lidé v Bruneji nemusí platit daně 
 • léky a zdravotnická péče je zdarma pro děti, policisty a členy armády, ostatní platí malý poplatek
 • do roku 2006 měla jako jedna ze tří zemí světa nulový státní dluh 
 • sultán je zároveň i premiérem, ministrem financí a zahraničí 
 • vláda vlastní farmu v Austrálii a většina hovězího masa dovezeného do Bruneje, pochází z této farmy. Farma je svou rozlohou větší než celá Brunej
 • platí se zde plastovými bankovkami 
 • veřejná doprava v BSB funguje jen do 18:00 
 • celé jméno sultána je Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu´izzaddin Waddaulah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar Ali Saifuddien Sa´adul Khairi Waddien, zkráceně Hassanal Bolkiah
 • v zemi je od roku 2015 zakázáno veřejně slavit Vánoce, tento zákaz se týká muslimů. Nemuslimové Vánoce slavit mohou, ale jsou zakázané veřejné dekorace a veřejné oslavy 


Sultan Omar Ali Saifuden Mosque je asi prvním místem, kterého si při příjezdu do hlavního města všimnete a jedno z míst, která rozhodně musíte navštívit. Tato pompézní mešita, která je jednou z ikon hlavního města, byla postavena v roce 1958 a je pojmenována po otci současného sultána. Kolem mešity je vytvořena umělá laguna a replika obřadní královské lodi a věřte mi, že při pohledu na tuto nádhernou stavbu si budete připadat jako v pohádce. Zajímavostí je, že v blízkosti mešity je zakázáno stavět budovy vyšší než minaret této mešity. Počítejte s tím, že pokud se někdy budete chystat do Bruneje, je vhodné tomu přizpůsobit svůj šatník. Zahalená kolena a ramena jsou nutnost a na návštěvu mešit se vám bude hodit i šátek přes vlasy. Musím ale podotknout, že v každé mešitě jsou připraveni vám zdarma půjčit abáju či hidžáb a rozhodně se na vás u toho nebudou mračit. Já jsem měla na sobě dlouhé kalhoty, lněnou košili s dlouhým rukávem a přes vlasy lehký šátek, který jsem poté v Malajsii používala jako přehoz přes plavky. 

Také se připravte na to, že tam budete pravděpodobně jedni z mála evropanů a pokud budete blond s extrémně bílou kůží jako já, budete budit docela velkou pozornost. Lidé se s vámi budou chtít fotit a všichni se za vámi budou otáčet. Nikdo na nás ale nedotíral, nepokřikoval a všichni byli velmi slušní a usměvaví. S průvodcem, u kterého jsme si kupovali lístky na autobus, kterým jsme se přesouvali na další část Bornea jsme doteď v pravidelném kontaktu přes sociální sítě a co nás velmi překvapilo bylo to, že znal poměrně dobře Českou republiku. Kampong Ayer neboli Water Village anebo také trochu přehnaně Benátky východu, je část hlavního města Bandar Seri Begawan vystavěná na vodě. Kampong Ayer je starý více než tisíc let a žije v něm okolo 30.000 lidí, což je cca 10% celé brunejské populace. Velká část obyvatel hlavního města stále dává přednost žití ve skromném městě na vodě před byty na souši. Nenechte se ale mýlit, protože i přestože někteří z nich žijí v této skromné vesnici na vodě, svá luxusní auta mají zaparkovaná nedaleko v centru města. Water Village má své vlastní školy, mešity, nemocnici a požární i policejní stanici. Lodním taxíkem se tam dostanete za 1 brunejský dolar a za 20 dolarů vám vodní taxi udělá exkurzi – rozhodně to stojí za to, protože zcela upřímně, jinak v hlavním městě není moc co dělat. 

Sultánova mešita a Kampong Ayer jsou asi dvě nejzajímavější místa v BSB a pokud se zde někdy ocitnete, můžete navštívit i Královské muzeum / Royal Regalia Museum nebo noční trh. Místním oblíbeným "sportem" je ale nakupování. Cestou k místnímu nákupnímu centru, které je od Kampong Ayer i sultánovy mešity co by kamenem dohodil, jsme kromě pár čínských turistů nepotkali ani živou duši a já jsem se trochu bála co se děje.

Po příchodu do obchodního domu jsem pochopila, že se nadneseně celé město chladilo při nákupech. Obchodní dům si představte jako takový Prior v České Lípě před 15 lety. Slouží více než na nákupy jako místo pro setkávání, tak jako my v Praze se scházíme na Václaváku "pod koněm", v hlavním městě Bruneje se všichni schází v obchodním centru.Pokud byste vyjeli mimo hlavní město, můžete navštívit Jerudong Park, což je největší a nejdražší zábavní park v jihovýchodní Asii, postavený a financovaný brunejskou vládou, která za něj zaplatila miliardu dolarů. Při jeho otevření v roce 1996 zde vystupoval Michael Jackson. Podle recenzí je to ale jedna velká nuda, protože budete pravděpodobně jediní návštěvníci parku. 

Pokud vás láká příroda, zajeďte si do národního parku Ulu Temburong, známého jako "Green Jewel of Brunei", který je popisován jako příklad úspěšné politiky ochrany lesů sultanátu. Do národního parku se dá dostat pouze lodí po řece z hlavního města.
Podívat se můžete i na krátké video z Bruneje a určitě mi dejte v komentářích vědět, na jakém nejzajímavějším místě jste kdy byli vy?


Share:

16 komentářů

 1. Super clanek a myslim, ze jsi napsala celkem vycerpavajici informace. Brunej vypada pekne a jako jedbodenni nebo dvoudenni vylet je to urcite fajn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru děkuji za milý komentář, jsem ráda, že se článek líbil.

   Vymazat
 2. Zajímavý článek o zemi, kam se asi málokdo vypraví, zase jsem o něco chytřejší.

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělý článek a velice zajímavé místo. Potřebovali jste dopředu nějaká víza? Opravdu je docela výjimečné toto místo navštívit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti dopředu jsme nic vyřizovat nemuseli. Je tam 90 dní pobytu bez víza, musíš jen sdělit proč jsi tam přijela a jak dlouho tam budeš. Maximálně po tobě budou chtít vidět, že máš u sebe nějakou hotovost a je třeba vyplnit takovou pasovou průvodku, kterou zase odevzdáš, když ze země odjíždíš.

   Vymazat
 4. Ty fotky jsou nádherné. O vypsaných zajímavostech jsem ani netušila a výlet docela závidím :)

  MagicBeautyLife

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pavlí díky moc, já jsem se snažila vypsat všechny zajímavosti, které jsem se tam dozvěděla, protože toho je opravdu hodně :-D

   Vymazat
 5. Tohle jsem si rád přečetl, to se ti povedlo Simčo! Zajímavé místo, na které se asi nedá jen tak zapomenout :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mockrát děkuju za milý komentář, jsem ráda, že se ti článek líbil :-)

   Vymazat
 6. Na tento článek (a další související) jsem se hodně těšila, protože jsme s drahým absolvovali před pár lety úúúplně stejnou cestu.
  Brunej je podle mně jedna z nejabsurdnějších zemí světa. Vše jak píšeš, z 80. ne-li 70. let (hlavně hotely a restaurace), všude pusto-prázdno (fakt nevím, kde všichni lidi byli), celkem jsme za 3 dny potkali asi 3 domorodce a 4 turisty, kteří přilétali a odlétali s námi. Pořád jsme se na sebe culili a jen nevěřícně kroutili hlavou...
  Co si nepamatuji, je nutnost mít zahalená kolena a ramena (kromě mešity), já tam chodila normálně v kraťasech a nikdo nic nenamítal. Ani moc zahalených žen jsem tam neviděla, spíše oblečených normálně.
  A co jste teda asi prošvihly, protože to v článku nikde nevidím, jsou unikátní nosaté opice kahau!!! To je asi to jediné, proč se do Bruneje oplatí jet... Teda ještě kromě podle mně nejlepší japonské restauraci na světě (hned u vody), která je vždy večer nabitá (konečně jsme tam viděli, že v Bruneji někdo žije...) a rozhodně není jak z 80. let, spíš sci-fi. V daném státě rozhodně!
  Ad vodni město - pokud si dobře pamatuji, lidé tam bydli proto, že je to nějakým způsobem výhodné, ne proto, že by nechtěli žit na pevnině.
  Ad zákony - je zakázáno házet odpadky na zem. Jenomže řeky se to tak nějak netýká, takže je pěkně hnusná a špinavá!
  Ad zábavný park - pracuje tam většina lidi státu (asi proto nikde nikdo není), nikdo tam ale nechodí, protože tam už všichni byli nebo tam pracují. Pan sulátn si myslel, že tak naláká turisty. Ano, asi tak 2 měsíčně...
  Prostě tak trochu absurdistán :-)) Ale když je člověk na Borneu, tak je dobré do Bruneje zajet, kolik lidí v ČR může říct, že tam bylo? :-))
  Těším se na další články!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc za komentář. Shrnula jsi to skvěle, neřekla bych to lépe, je to opravdu na jednu stranu strašně zajímavé tam být a vidět to všechno na vlastní oči a na druhou je to šíleně absurdní. Třeba ten sultánův zlatý svatební Rolls Royce :-D
   S tím zahalením ramen a kolem jsem to brala jako slušnost ze své strany, oni jsou všichni strašně milí a věřím tomu, že by mi to asi nijak najevo nedali, kdybych měla kraťasy a tílko, ale to nejmenší co můžu udělat, když jedu do muslimského státu, je zbytečně se neodhalovat. Ale já jsem v těchto věcech možná až zbytečně korektní a před cestou jsem si přečetla, že bych měla mít kolena a ramena zahalená, tak jsem to tak udělala.
   Vidíš a já o tom vodním městě právě slyšela od místního, že oni tam bydlet chtějí dobrovolně a na souš prý nechtějí, ale kdo ví kde je pravda. Ukazoval nám ty nové domy na vodě, které jsou dotované od vlády (asi jako velká část bydlení v Bruneji) a už jsou postavené na těch betonových základech.

   Vymazat
 7. Po precteni tveho clanku bych tam asi kvuli islamu nejela, ale vypada to tam velice pekne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že zrovna v Bruneji se opravdu není čeho bát. Oni mají téměř nulovou kriminalitu a to že jsou vycepovaní bylo vidět třeba i na přechodu pro chodce, kde nám dalo vždy okamžitě přednost každé auto. Ale kdo ví jak se to tam bude ubírat dál po zavedení druhého a třetího stupně práva sharia, to se samozřejmě může všechno postupně změnit k horšímu...

   Vymazat
 8. Krásné fotky a skvěle sepsaný článek, vyčerpávající informace, u některých jsem četla s ústy dokořán. Ale jistě je to velmi krásné místo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za milý komentář, jsem ráda, že se ti článek líbil. Já jsem se snažila sesbírat ty nejzajímavější informace, protože o Bruneji se moc často nepíše, tak třeba se to bude někomu ze čtenářek a čtenářů někdy v budoucnu hodit, pokud by se chystali tím směrem :-)

   Vymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig