neděle 6. srpna 2017

Rozhovor | Start-up měsíce
Vy víte, že miluji všemožné zápisníky, deníky, bločky a seznamy. Taky už jsem vám o sobě psala, že si sice neustále kupuji nové a nové diáře a zápisníky, ale nikdy do nich nepíšu. Jsem prostě jen sběratelka, ráda si všechny své poklady prohlížím a listuji jimi. 
A jakožto členka Elite Bloggers jsem ráda, že jsem se mohla v červenci podílet na projektu Start-up měsíce a tak trochu tématicky k tomu co mě baví, vám přináším článek o značce MOOZY, která vyrábí zápisníky a další české výrobky s autorským designem. 

Dovolte, abych vám představila Terezu Hrejsemnou a Janu Gregorovou, které jsem vyzpovídala a vy se tak můžete o jejich společném projektu dozvědět více.

Co vás vedlo k myšlence začít s projektem Moozy? 


Tereza: Přibližně patnáct let jsem pracovala pro velké korporace a jako manažerka marketingu a komunikace jsem těmto firmám pomáhala propagovat jejich produkty a služby. Když jsem se rozhodla udělat si pauzu, a že delší odpočinek byl opravdu potřebný, napadlo mne, že bych své zkušenosti mohla využít tentokrát pro něco svého. 

Jana: S Terezou nás pojí podobné životní dráhy. Mnoho let jsem pracovala v nadnárodním koncernu. Po odchodu z korporátní sféry jsem začala pracovat jako výtvarnice na volné noze. Mnoho času trávím sama s obrazy a ilustracemi a společný projekt mi přišel vhod, protože ráda dělám alespoň část věcí v týmu, necítím se být jen sólista.

Jak byste svůj projekt popsaly? 


Srdcem projektu moozy.cz je osobní pětiletá kniha Prožitková Revue. Popíšeme tedy ji. Hlavní obsah je sestaven jako pětiletý diář, ve kterém je na každý den připraveno několik řádků, které můžeš popsat svými autentickými prožitky a pokud se Ti bude chtít, můžeš odpovědět na předtištěnou otázku. Některé otázky Tě můžou rozesmát, zlepšit Ti den nebo Ti připomenout veselé vzpomínky. Další Tě budou inspirovat, motivovat nebo dokonce provokovat.
Na každé stránce je pět sekcí, každou si postupně, rok po roce nadepiš aktuálním letopočtem (např. 2016, 2017 atd.) a zapiš své prožitky a/nebo odpověď na otázku. U každé otázky je navíc ikonka, která symbolizuje jednu ze třinácti životních oblastí, do kterých jsme otázky rozdělili.
Na konci knihy jsou pak připraveny stránky pro pololetní vyhodnocení těchto oblastí formou známkování od jedné (nejnižší spokojenost) do deseti (absolutní spokojenost). Vybrané oblasti si tady také můžeš ohodnotit a napsat k nim svou vizi ideálního stavu. Poslední částí jsou cvičení, která slouží k podpoře Tvé tvořivosti.
Naživo o Prožitkové REVUE povídáme v tomto videu.


Kdybyste měly svůj projekt představit čtenářkám 5 slovy, jaká slova by to byla? 


Prožij a zapiš si to!


Jaké byly vaše začátky?


Na začátku našeho projektu byly společné procházky po lese, prožívání přírody a společného času, rekapitulace a ohlédnutí za dosavadní kariérou, kterou jsme obě prošly a nějakým způsobem jsme cítily obrovskou touhu až nutnost ke změně. Jednoho dne jsme se tak zabraly do hovoru, až jsme po třech hodinách zjistily, že pracujeme a rámec projektu byl na světě. Pak následovalo několik měsíců vymýšlení, ladění produktů, hledání dodavatelů a dalšího zařizování.


Co jste dělaly než jste začaly se svým projektem? 


Tereza: Přes patnáct let jsem se věnovala firemní komunikaci jako tisková mluvčí a manažerka marketingu.
Jana: Pracovala jsem na různých manažerských pozicích v oblasti financí. Těsně před spuštěním projektu jsem se naplno už věnovala jen malbě, ilustraci a pořádání výtvarných kursů.


Je náročné odstartovat vlastní projekt? Co všechno jste pro to musely udělat? 


Tereza: Je a není. Záleží na motivaci a také na okolnostech. V mém případě bylo náročné rozhodnutí nevracet se do velké firmy resp. opustit jistotu pravidelného platu. Na rozjezd projektu také padla značná část mých úspor.
Jana: Určitě je třeba mít hodně energie, nevzdávat se při prvním problému a mít určitý nadhled. Jako klíčovou vidím tu energii, lidé poznají, když v něčem energie je a takový projekt je pak pro ně zajímavý.

Jaký moment v tvorbě vašeho projektu byl pro vás ten zlomový? 


Jednoznačně nápad s vytvořením Prožitkové Revue – osobní pětileté knihy a financování její výroby prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Startovači.


Co je podle vás hlavní předpoklad pro to, začít se svým vlastním projektem? 


Tereza: Hlavním předpokladem je touha, chuť a odhodlání jít do toho a nevzdávat se u první překážky. 
Jana: Dostatek energie, odvahy a víry, že se to povede. Důležité je také vybrat si ty správné lidi na spolupráci. 

Odrazovala vás od projektu rodina nebo přátelé, nebo jste měly plnou podporu a pochopení? 


Tereza: Nikdo mne výslovně neodrazoval, ani výrazně nejásal, určitě byla znát jistá skepse. Plně mne podpořil můj manžel, který mi pod heslem „kdo nic nedělá, nic nezkazí“ fandil. 
Jana: Nejbližší rodina mě podpořila. Velkou roli u mě hrála i vzájemná podpora s Terezou, kterou jsme si dávaly, když věci nešly podle našich představ. 

Je to poprvé, co začínáte s něčím vlastním? 


Tereza: Ne zcela. Mám rekvalifikaci jako sportovní masérka, takže se v menší míře věnuji také masážím. Také jsem absolventkou sedmiměsíčního kurzu pro moderátory rozhlasového a televizního vysílání, vyzkoušela jsem si tvorbu vlastních reportáží. Vyšla mi vlastní sbírka poezie (Ideální svět, 2012 – pod dívčím jménem Tereza Fricová) a jsem spoluautorkou dalších několika knih. To už byla zkouška, jak prezentovat vlastní tvorbu veřejnosti. 
Jana: Není to poprvé. Po odchodu z korporátní sféry jsem začala pracovat jako výtvarnice na volné noze a pořádat výtvarné kursy pro firmy i jednotlivce.


V čem je podle vás váš projekt jiný, originální? 


Originální je především náš hlavní produkt, osobní pětiletá kniha Prožitková Revue, která je na našem trhu ojedinělá. Zapisováním do ní si každý zaznamenává svůj osobní příběh, kroniku, ke které se může v budoucnu vracet a vidět, jak se mu život za poslední roky dařil, změnil apod.

Pomáhá žít a prožívat tady a teď, což je sice už skoro otřepané klišé, ale spousta lidí v dnešní zrychlené a odosobněné době opravdu neumí odpočívat nebo si nedovolí strávit alespoň pár minut sami se sebou, někteří už ani neví, co by si počali. Neumíme jen tak být a přitom je to povznášející a důležité pro naše prožívání opravdového štěstí. A originální je také design, který produktům moozy.cz propůjčuje Jana. 

Proč by si lidé měli vaše produkty koupit?


Protože je potěší a jsou originální, užitečné a krásné. 


Z čeho jste vycházely u tvorby loga? 


Logo navrhla Jana. Vycházely jsme ze slova „múzy“, tedy ztělesnění inspirace a kreativity. 

Jaká je cílová skupina vašeho projektu? 


Každý, kdo si rád zapisuje, chce věnovat čas sám sobě nebo shání originální dárek. Obecně převážně ženy 25-55 let. 


Kde byste svůj projekt rády viděly za rok a kde třeba za 5 let? 


Za rok bychom rády viděly alespoň 2000 liků na našem facebooku. Za pět let bude moozy.cz zavedená platforma s originálními produkty, na které se prezentují zajímaví autoři a designéři. 


Jak pracujete na propagaci vašeho projektu? Máte např. Facebook a Instagram? 


Hodně funguje osobní prezentace. Máme Facebook a Jana též osobní Instagram, kde prezentuje svoji další tvorbu. 

Možná někdo z našich čtenářek přemýšlí také o rozjezdu svého vlastního projektu. Je nějaká důležitá rada, kterou byste jim chtěly předat? 


Tereza: Jděte si za svým, poslouchejte zkušené, buďte pracovití, vnímaví a sví. 
Jana: Běžte za svým snem, nesrovnávejte se za každou cenu s ostatními a nebojte se. 

Co byste vzkázaly všem, kteří stále váhají, zda do vlastního projektu jít? 


Tereza: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Smutně bude v důchodu, až přijdou výčitky typu „já to tenkrát měl/a zkusit“. (Ale výpověď ze současné práce nemusíte dát hned, zkuste to nejdřív jako vedlejšák :-)) 
Jana: Nikdy není pozdě :-)


Tak jak se vám zápisníky Moozy líbí? Všechny produkty si můžete prohlédnout na stránkách

www.moozy.cz


Děkuji za váš čas a přeji krásnou a klidnou neděli.
Share:

7 komentářů

 1. Taky sbírám zápisníky (a ještě tužky, štětce, obálky, kancelářské klipsy...) a taky do nich nepíšu.

  PS: Jsi tak krásná!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že nejsem jedinej šílenec, co zápisníky jenom sbírá a nepíše do nich :-D

   Vymazat
 2. Simčo, krásný a inspirativní článek!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mockrát děkuju, jsem ráda, že se článek líbil :-)

   Vymazat
 3. Krásný článek a takovým lidem moc fandím. Jen bohužel jejich produkt není pro mne, protože nerada píšu. Dobrý tip na dárek!

  Hezký den!

  OdpovědětVymazat
 4. Podobné projekty mám moc rád a fandím jim. Navíc ty zápisníky vypadají fakt skvěle. Ta obálka s tou Prahou, tak do tý jsem se asi zamiloval. Asi potřebuju novej zápisník! Nutně :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem moc ráda, že se ti projekt líbí. Ten diář s Prahou je fakt TOP, dokonce zvažuji, že do něj začnu i něco psát a to už je u mě velká věc :-D

   Vymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig