úterý 17. října 2017

diy | Shibori napkins with Dylon

Po dlouhé době mám pro vás připravený krásný DIY projekt, na který už jsem se chystala nějakou dobu. Už od letošního jara jsem plánovala vyzkoušet techniku shibori, která na mě neustále vyskakovala na Pinterestu, ale ne a ne si na to najít čas.

Určitě si říkáte, co je to vlastně to shibori? Shibori je starodávná japonská technika barvení látek za pomoci skládání, kroucení, stlačování či obvazování, díky čemuž jsou na látce vytvořeny zajímavé vzory. Je to takové starodávnější batikování, první zmínky o této technice se datují k 8. století. Tradiční shibori technika pracuje s odstínem indigo, vy ale můžete vyzkoušet, jakýkoliv se vám líbí. 

A když mě nedávno oslovila značka Dylon, která vyrábí barvy na oblečení, jestli bych nechtěla společně vymyslet nějaký projekt, bylo mi okamžitě jasné, že shibori je to pravé ořechové, na čem bych mohla jejich nové barvy vyzkoušet a konečně ušít ty látkové ubrousky. Novinkou, kterou značka Dylon nedávno představila, je barevná kapsle do pračky, která na jedno vyprání obarví až 600 g látky, což vyjde třeba na jedny džíny nebo několik triček. 

Mě zajímalo hlavně to, na jaké materiály to bude nejlépe fungovat, aby byl výsledek nejlepší. A není to vůbec překvapivé, protože úplně nejlepší je barvit přírodní materiály, bavlnu, len a viskózu. Syntetické materiály nejdou obarvit vůbec a na směs přírodních a syntetických bude barva působit méně intenzivně. A právě proto jsem pro svůj projekt vybrala 100% len a pak 100% bavlnu, abych mohla vyzkoušet, co bude vypadat lépe. Mně osobně se mnohem více líbí 100% len, který má nádhernou strukturu látky a skvěle se hodí na ušití ubrousků, utěrek nebo třeba i ubrusu. 

Já jsem se tedy rozhodla vám barvení nejen ukázat, ale připravila jsem i docela jednoduchý návod na výrobu látkových ubrousků, které můžete ušít pro sebe nebo třeba i jako vánoční dárek pro své blízké.Co budete potřebovat pro barvení: 
Látku – doporučuji len, bavlnu nebo směs lnu (na 4 ubrousku vám bude stačit 1m látky) 
Barvu Dylon do pračky 
Gumičky, hodně gumiček (ale funguje i provázek)
Špejle (není nutné) 
Gumové rukavice, jen pro jistotu 

Co budete potřebovat pro ušití ubrousků: 
Nůžky 
Krejčovský metr 
Špendlíky 
Křídu 
Šicí stroj a nit v barvě obarvené látky
Žehličku

Jak na to:

Látku nejprve vyperte a vysrážejte. Z usušené a vyžehlené látky si nastříhejte čtverce o velikosti 40 – 50 cm podle toho, jak chcete mít ubrousky velké.

Teď je třeba látky poskládat.
Látku přehněte podélně na polovinu a pak na další polovinu. Vznikne vám pruh látky, který poskládejte do malého trojúhelníku. Pak použijte buď špejle, které zagumičkujete nebo pevně zagumičkujte samotnou látku.

Další možností je látku poskládat do malého čtverečku, z tvrdého kartonu si vystřihněte dva o kousek menší čtverečky, mezi které vložte složenou látku a pevně ji na několika místech zagumičkujte. Látku také můžete zkusit různě rolovat či mačkat a pak zase použít gumičky nebo provázek.

Látku také můžete zkusit různě rolovat či mačkat a pak zase použít gumičky nebo provázek. Nejlepší na tom je to překvapení, co z toho vlastně nakonec vznikne.

Tradiční technika shibori se dělá tak, že připravené balíčky dáte na půl hodinky do horké vody s rozmíchanou barvou, ale pokud doma nemáte žádnou nádobu, kterou byste chtěli barvou zničit, budou se vám hodit kapsle do pračky Dylon, se kterými v tomto článku pracuji já. Výhodou je i to, že je to mnohem čistější metoda a protože vše se děje samo v pračce, můžete si bez obav k projektu přizvat i děti a zkusit společně něco vytvořit. 

Připravené balíčky je už potřeba jen pod tekoucí vodou namočit a vložit do pračky. Dylon kapsli je třeba vyndat z plastového obalu a odtrhnout víčko a taktéž ji vložit do pračky, kolmo na oblečení.

Perte na 40 stupňů na nízké otáčky. Když je hotovo, vyndejte z pračky prázdnou kapsli, z látek odstraňte gumičky, pokochejte se vaším výtvorem a látku vložte zpět do pračky. Přidejte prací prášek a ještě jednou vyperte. Já jsem barvila několik várek, nejdříve růžovou a poté modrou (na jeden další projekt, který vám určitě někdy ukážu) a pak jsem pro jistotu pračku zapnula na jeden cyklus na vyčištění s čističem pračky, který pravidelně používám. Jako test jsem pak do pračky hodila bílé prádlo na vyprala ho, abych zjistila, jestli je pravda, že kapsle v pračce nezanechají žádnou barvu. A všechno prádlo přežilo, včetně manželových bílých košil :-) Takže Dylon v testu obstál, ale bála jsem se, nebudu vám tvrdit, že ne :-)

Po usušení se můžeme vrhnout na ušití ubrousku. Jednoduchá technika je ta, že okraje ubrousku zahnete do rubu ve vzdálenosti 1 cm, sežehlíte a pak to samé uděláte znovu, tj. zahnete látku ještě jednou a po obvodu ubrousku pečlivě na stroji okraje obšijete.
Pokud byste chtěli mít okraje opravdu pěkné i rubové strany, můžete použít o něco náročnější techniku, kterou jsem podrobně popisovala v tomto článku.


Teď už stačí ubrousky jen vyžehlit a můžete prostírat J


Jak můžete vidět, já jsem vybrala růžovou barvu. Chtěla jsem něco jemného a ne moc výrazného a tenhle odstín s názvem peony pink se pro můj projekt hodil nejvíc. V ČR bude k dispozici celkem 8 odstínů. Intenzivní černá, červená, navy modrá, smaragdově zelená, fialová, šedá, modrá a již zmíněná světle růžová a koupit se dají v drogeriích Teta. 


Zkoušeli jste někdy barvit oblečení? A jak to dopadlo? A jak se vám líbí výsledné ubrousky?
Share:

2 komentáře

  1. Oblečení barvím odjakživa, mamka mi nakupovala oblečení v sekáči a ne vždy se s barvou trefila, nebo se mi prostě nelíbila, i když střih byl fajn. Nedávno jsem barvila sukni, kterou nosila asi 30 let zpátky, byly na ní fleky co už nešly vyprat, tak šla do hrnce. Simčo, kde se dá u nás Dylon koupit? Ubrousky se ti povedly, těším se na další povedená DIY :)

    OdpovědětVymazat
  2. Ubrousky jsou nádherné♥ Jako malá jsem si barvila s mamkou trika. Teď mě to nějak obešlo a nenapadlo mě si zkrášlit nějaké triko , děkuji za vnuknutí nápadu♥

    OdpovědětVymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig