pondělí 29. října 2018

lifestyle | Jak pereme a sušíme
Dnešní článek nebude po dlouhé době outfitový, ale zabrousím do lifestylového nebo možná spíš "bydlenkovského" tématu, protože jestli nějaké činnosti teď v mateřství věnuji opravdu hodně času, je to praní a sušení prádla. 

Teď se zavedením příkrmů je toho prádla ještě dvakrát tolik a tak trochu tuším, že až začne Bruno jíst sám a nebudu ho krmit, bude to ještě o něco horší :-) Ve spolupráci ze značkou LG jsem připravila článek o tom, jaké produkty používám pro praní a sušení prádla, protože právě testuji pračku a sušičku od této značky. 

Než se Bruno narodil, hodně jsem řešila, v čem budu prát a na kolik stupňů. Bála jsem se, aby neměl nějakou reakci na prací prášek a jako prvorodička jsem byla samozřejmě ze všeho pěkně vykulená a všechno řešila až moc. Už teď je mi jasné, že u druhého dítěte budu věci rozhodně řešit jinak a méně :-) 

Co se týče praní, držela jsem se pár bodů:
 • chtěla jsem rozhodně ekologický prášek bez parfemace a umělých barviv, věděla jsem, že nebudu používat aviváž, tu ostatně doma už nepoužívám téměř na žádné prádlo
 • předtím, než jsem prala oblečení pro novorozeně, důkladně jsem vyčistila pračku
 • oblečení pro miminko jsem na poprvé vyprala na 60 stupňů a vyžehlila, od té doby peru oblečení už jen na 40 stupňů a nežehlím, místo žehlení používám sušičku
Článek vznikl ve spolupráci se značkou LG


Jaké produkty používám na praní


Už více než rok používám na praní prádla tekutý prací gel bez vůně od značky Bio-D, který je vhodný i pro velmi jemné materiály, jako je kašmír nebo hedvábí. 
Zároveň je hypoalergenní a vhodný i pro citlivou pokožku dětí, takže když jsem přemýšlela, v čem vyperu všechno oblečení pro novorozeně, měla jsem jasno v tom, že tohle je ten vhodný prostředek. 

Bio-D je britská rodinná firma, která se snaží o to, aby její produkty měly minimální dopad na životní prostředí. Pro rok 2018 si tato značka dala za předsevzetí kompletní výměnu obalů za obaly vyrobené ze 100% recyklovaných materiálů. Všechny její produkty jsou cruelty free a neobsahují žádné živočišné přísady. Kromě pracích prášků si můžete koupit třeba i ručně vyráběná mýdla, prostředek na mytí nádobí, čistič na koupelny či odstraňovač skvrn a dezinfekci plenek.

Bio-D Odstraňovač skvrn a dezinfekce plenek je další produkt od této značky, který jsem si koupila a je vhodný hlavně pro ty rodiče, kteří pro své dítě používají látkové pleny. Já používám jednorázové, ale tenhle prášek jsem si koupila pro případ nehody, kdy plenka proteče a je potřeba oblečení vyprat a zbavit skvrn od víte čeho :-) Tenhle zázrak dokáže účinně odstranit skvrny a vydezinfikovat látkové pleny bez nutnosti vyváření. Používá se jako přísada k pracímu prášku a pokud uvažujete, že budete látkovat, určitě si ho pořiďte.

Z neeko produktů mám doma ještě Persil Sensitive, který je také vhodný pro citlivou a alergickou pokožku. Spíše se ale pomalu snažím všechny produkty nahradit jejich ekologickými variantami. 


Další oblíbenou ekologickou značkou je Seventh Generation, od které používám Odstraňovač skvrn ve spreji. Ten používám hlavně na skvrny od příkrmů, takže na bryndáčky či bodýčka. Funguje na bázi enzymů a přírodních čistících látek. Je bez chloru, vůní, neobsahuje bělidla ani umělé rozjasňovače a hlavně je vhodný i na dětské prádlo. 

A samozřejmě nám ve výbavě nechybí ani jádrové mýdlo od Jelena, které používaly už naše babičky  mně se strašně líbí, jak se tato značka opět dostává do povědomí a že vyrábí i třeba prací gely, které se také chystám vyzkoušet.


V čem peru a suším


A teď už k samotnému praní. Jak jsem již zmiňovala, již nějakou dobu testujeme pračku a sušičku od značky LG. 
Výhodou této pračky je z mého pohledu hlavně parní parní, což ocení alergici a také se hodí při praní dětského oblečení, protože používá vysoce dezinfekční páru, která účinně zbavuje oblečení alergenů. Podle popisu by měla pára zničit 99,9% alergenů, jako jsou například prachoví roztoči, kteří mohou způsobovat alergie nebo respirační onemocnění

Další funkcí, kterou jsem neznala je parní aviváž. Ta změkčuje oblečení oživením vláken pomocí páry, tedy zcela bez chemických přípravků. Což je super, protože když máte sušičku, tak se použití aviváže nedoporučuje a tohle ji dokáže nahradit.

Nejoblíbenější je ale funkce TurboWash, která zkracuje délku běžného pracího cyklu na 59 minut a zároveň snižuje spotřebu vody a energie. A to, že je pračka tichá asi nemusím ani zmiňovat, že jo. 
Líbí se mi také nápisy a ovládání v češtině, je to podle mě mnohem lepší než ikonky, u kterých jsem stejně nikdy nevěděla, co znamenají, takhle rovnou nastavím program jaký chci a nemusím v návodu kontrolovat, co která ikonka znamená.Mým nejoblíbenějším domácím pomocníkem je ale sušička. Pokud máte děti, tak mi dáte jistě za pravdu, že to je opravdu neocenitelný pomocník a já se přiznám, že si to bez ní už neumím představit. Novinka LG DUAL Invertor Heat Pump nabízí díky duálnímu invertorovému čerpadlu vyšší úsporu energie a šetří více času.
Také má automatické čištění kondenzátoru, z čehož jsem byla nejvíce nadšená já, protože v naší staré sušičce se kondenzátor čistil strašně špatně a já jsem to z duše nenáviděla, takže i takováhle maličkost dokáže uspořit čas, protože já jsem se u toho vždy navztekala a oddalovala čištění co to šlo. 

Co je podle mě zajímavá vychytávka, je technologie SmartThinQ (má ji samozřejmě i výše zmiňovaná pračka), která umožňuje dálkové ovládání pomoci Wi-Fi. Můžete díky ní ovládat nebo zapnout pračku nebo sušičku na dálku anebo si stáhnout nový prací nebo sušící program. Já tuto funkci budu určitě používat hlavně u sušičky, protože občas dám prádlo do sušičky a odcházím někam ven a nevím, kdy se vrátím. A protože ze sušičky prádlo zásadně vyndavám ihned po ukončení sušícího cyklu, aby nebylo zmačkané, tahle funkce mi dovolí zapnout sušičku na dálku přesně ve chvíli, kdy budu potřebovat a budu vědět, že se třeba za hodinu vrátím domů. 

Více informací o pračce i sušičce zjistíte zde.


A jaký je váš nejoblíbenější domácí pomocník? Používáte sušičku na prádlo?
Share:

3 komentáře

 1. Sušičku nepoužíváme, prádlo suším na zahradě, pokud nejsou mrazy :), ale jinak vypadá super. Prací prášky nakupuji už pouze v Německu, klasický Persil a ekologických značek tam mají spoustu..

  OdpovědětVymazat
 2. Tak já již pár let nepoužívám aviváž. Na praní jsem vyzkoušela už kde co. Od klasického Persilu až po doma vyráběný mýdlový sliz. Teď peru v Jelenu - gelu, ale na utěrky a ručníky moc není - poslední týden mi přijde toto prádlo nic moc. Tedy abych to uvedla na pravou míru. Vyprané malé ručníčky co používám v kuchyni na utírání rukou či ovoce mi smrdí. Ráno dám čistý, utřu ruce a ovoce do školy, dám na topení uschnout a odpoledne prostě smrdí. Dříve mi to dělaly prací gely. Takže teď dám ještě jednu šanci Jelenu - tentorkát prášek. No a pokud se to nezlepší tak na ručníky a utěrky budu používat opět Persil kupovaný v Německu.
  Jinak mýdlo s Jelenem používáme v rodině neustále - není nic lepšího na skvrny.
  Sušičku má moje mamka, ale já ji nepoužívám. Od jara do podzimu (slunného) suším prádlo na balkoně, pak v sušárně. Prádlo každý den žehlím. Sušička mi prijde neekologická a neekonomická - při každoddením praní bych se nedoplatila. Prostě zastávám klasiku.

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za všechny vzkazy a komentáře, vážím si každého z nich. Komentáře jsou moderované a na blogu objeví až po schválení. Konstruktivní kritika je na mém blogu vždy vítána, ale vyhrazuji si právo neschválit/smazat jakékoliv osobní útoky a urážky namířené buď na mě, můj blog nebo ostatní čtenářky.

© Style Cookbook | All rights reserved.
Blogger Template Crafted by pipdig